Wybierając się na wakacje własnym autem, trzeba zadbać o stan techniczny samochodu. Obowiązkowe elementy do sprawdzenia w czasie przeglądu to: hamulce, amortyzatory, zawieszenie, układ chłodzenia, akumulator, światła oraz koła. Oddanie auta do serwisu 2 tygodnie przed wyjazdem wystarczy, aby naprawić ewentualne usterki wykryte podczas kontroli.

Przegląd kół – ceny, rodzaje, wymiana w serwisie

Letnie opony 205 55 r16 to jedna z propozycji, z jakich można skorzystać, wybierając się na wakacyjny urlop. Dobry stan techniczny samochodu to dopasowane ciśnienie w kołach, od którego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pasażerów. Za niskie ciśnienie może wydłużyć czas hamowania na wilgotnej powierzchni oraz utrudnić manewry np. na parkingu. Ceny opon letnich w sklepach samochodowych wahają się między 165 a 560 złotych (za jedną sztukę). Przedział cenowy uzależniony jest od marki, modelu oraz rozmiaru. Wymiana jednej opony z wyważeniem i felgą stalową w rozmiarze 12-13 cali to koszt 15 złotych, a z felgą aluminiową w rozmiarze 19 cali – 37 – 40 złotych. Naprawa koła (z wyważeniem) z felgą aluminiową kosztuje 45-50 złotych, a ze stalową – 40 złotych.

Przegląd techniczny samochodu – co trzeba sprawdzić

Przegląd wakacyjny auta w serwisie samochodowym to koszt 60 złotych. W czasie podstawowego badania technicznego auta sprawdzane jest między innymi: oświetlenie, ciśnienie opon i ich ogólny stan, wygląd szyb – czy nie ma żadnych pęknięć, działanie hamulców, stan amortyzatorów, układu chłodzenia (w tym klimatyzacji), płyny hamulcowe i chłodnicze. Za wymianę płynów w chłodnicy do 5 litrów zapłaci się 90 złotych. Wymiana paska klinowego kosztuje 55 złotych, z kolei ładowanie akumulatora to koszt rzędu 20 złotych. 140 złotych zapłaci się w przypadku naprawy pękniętej szyby czołowej.

Podstawowe wyposażenie samochodu na wakacje – apteczka, trójkąt i gaśnica

Wybierając się na wakacje samochodem, warto pamiętać o podstawowym wyposażeniu, czyli: gaśnicy, trójkącie ostrzegawczym oraz apteczce. Kompletna apteczka zawiera w sobie: folię termiczną, bandaże, plastry, opatrunki, opaski uciskowe, nożyczki, wodę utlenioną, rurkę do sztucznego oddychania oraz maseczkę na twarz. Dodatkowo dobrze jest wozić w aucie koło zapasowe razem z narzędziami potrzebnymi do zamontowania go, odblaskowe kamizelki, linkę holowniczą oraz kabel do akumulatora.