Depresja to jedna z najpoważniejszych chorób dotykających współczesnego człowiek. Pomimo świadomości jej istnienia od dłuższego czasu jest ona nadal chorobą bardzo tajemniczą. Jest ona trudna do badania w związku z mnogością jej odmian. Osoby cierpiące na depresję bardzo często ukrywają fakt swojej choroby, a jej objawy są bardzo często ignorowane przez osoby je otaczające.

Pomoc psychologa

Depresja może mieć różne przyczyny. Może to być zarówno niezadowolenie z pracy lub też jej brak, problemy w życiu uczuciowym, osobistym lub rodzinnym. Osoba cierpiąca na depresję może albo ukrywać ten fakt, albo też twierdzić, że jej problem jest na tyle skomplikowany i wyjątkowy że nikt nie jest w stanie jej pomóc. To w rękach osób z najbliższego otoczenia należy zadbanie o zdrowie chorego. W przypadku zaobserwowana niepokojących objawów należy udać się z chorym do psychologa. W dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemy ze znalezieniem dobrego specjalisty zarówno w dużych jak również w mniejszych miastach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę „psycholog”, „psycholog Warszawa”, psycholog w Krakowie, czy też „porady psychologa Poznań”, aby naleźć wiele ciekawych ofert.

Leczenie depresji odbywa się na zasadzie sesji terapeutycznych. Najczęściej są to sesje indywidualne trwające ok. godziny i odbywające się raz w tygodniu. Wszystko uzależnione jest jednak od stanu chorego. Podczas pierwszego spotkania psycholog ustala harmonogram spotkań z pacjentem oraz sposób prowadzenia leczenia. Podczas kolejnych spotkań będzie się on starał poznać przyczyny choroby przy jednoczesnej pomocy pacjentowi. W razie takiej potrzeby przepisze on także leki antydepresyjne, jednak przeważnie jest to ostateczność stosowana w przypadku krytycznych. Depresja ma wiele twarzy, dlatego też jej leczenie nie zawsze jest takie samo. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest jej zidentyfikowanie i decyzja chorego dotycząca poddania się leczeniu.

Jak rozpoznać depresję

Depresja nie zawsze wygląda tak samo. Towarzyszyć jej mogą objawy różnego rodzaju. Wbrew pozorom jej rozpoznanie jest dość proste. Nie istnieje test, który jednoznacznie by ją identyfikował jednak jej rozpoznanie może się odbyć na podstawie charakterystycznych dla niej objawów. Można wymienić pięć ich grup. Pierwsi z nich są różnego rodzaju objawy emocjonalne. U osoby cierpiącej na depresję widoczne jest obniżenie się nastroju. Z niewyjaśnionych dla obserwatora przyczyn staje się ona smutna, często płacze i traci radość życia. Osoba taka jest również drażliwa i często się niecierpliwi. Chory traci zainteresowanie życiem a także podstawowymi potrzebami biologicznymi. Charakterystycznym objawem depresji są również stany lękowe.

Druga grupa skupia objawy o charakterze motywacyjnym. Osoba traci zainteresowanie wszelkimi działaniami. Traci ona mobilizację do ich wykonywania. Odnosi się to zarówno do pracy jak również do najprostszych działań. Innym objawem jest również trudność w podejmowaniu decyzji. Kolejna grupa objawów ma charakter somatyczny. Chory traci lub zyskuje nadmierny apetyt, ma problemy ze snem, czuje się osłabiona, skarży się na złe samopoczucie i słabość.

Następną grupą są objawy poznawcze. Chory zaczyna postrzegać samego siebie w negatywnym świetle. Osoba staje się bardzo samokrytyczna. W krytycznych przypadkach pojawiają się urojenia depresyjne. U cierpiących na depresję można zaobserwować rezygnację i pesymizm. Ostatnią grupą objawów są różnego rodzaju myśli samobójcze. Wiążą się one z utratą chęci do życia chorego. Bardzo często myśli prowadzą do samookaleczeń lub też prób samookaleczenia.

Źródło: Czym jest depresja – pisarz