Nosidełko jest znacznym udogodnieniem, zwłaszcza gdy rodzice muszą wybrać się z dzieckiem na krótkie zakupy (mają obie ręce wolne) czy załatwić daną sprawę w urzędzie. Nosidełko jest również bardzo przydatne gdy oprócz malutkiego dziecka, rodzice mają też starsze, które trzeba np. odebrać z przedszkola lub szkoły. A jak wybrać odpowiednie nosidełko? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców przed zakupem nosidełka.

Pozycja dziecka

Ułożenie dziecka w wygodnej pozycji to podstawowa cecha, którą powinno posiadać każde dobre nosidełko – stąd rozróżnienie nosideł i „wisiadeł” – w rozróżnieniu tym chodzi o pozycję w jakiej układają się nóżki dziecka. Powinny one być ustawione w naturalnej, fizjologicznej szerokości (pozycja tzw. „żabki”), a panel nosidła powinien być poprowadzony od kolanka do kolanka – tak, aby dziecko było podtrzymywane na całej szerokości między kolanami. Nóżki dziecka nie mogą luźno zwisać – jest to bardzo szkodliwe dla stawów dziecka. Kolejnym ważnym elementem jest dostosowanie się nosidełka do naturalnych krzywizn dziecka – większość nosidełek ma miękki wkład, otulający dziecko. Nosidełko powinno być również tak skonstruowane, aby dawało możliwość wyregulowania do pozycji, w której rodzic może pocałować dziecko w główkę bez potrzeby schylania się. Nie trzeba chyba wspominać, że dobre nosidło powinno być wykonane z naturalnych materiałów (eliminując ryzyko alergii), a wszystkie jego części (sprzączki, pasy) powinny posiadać niezbędne atesty bezpieczeństwa.

Przed zakupem

Firm produkujących nosidła jest bardzo wiele. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić czy jest nam w danym nosidełku wygodnie oraz czy regulacja pasów jest łatwa i bezproblemowa. Większość sprzedawców nosidełek ergonomicznych uczy rodziców prawidłowego montażu nosidła. Jedno jest pewno – nosząc dziecko w nosidle wzmacnia się więź rodziców z dziećmi – dziecko i rodzic stają się „jednym ciałem” – maluch czuje się przez to bardziej bezpieczny, a co za tym idzie dziecko w nosidełku jest spokojniejsze.