Dywany są stosowane wszędzie tam gdzie mieszkamy i pracujemy. Znajdziemy je w większości domów – od najbardziej podstawowego domu do wspaniałych willi regularnie wykorzystywanych dla rozrywki wielu gości. Zdobią podłogi w wysokich budynkach biurowych, centrach konferencyjnych, portach lotniczych i innych dużych miejscach komercyjnych.

Dywany zapewniają przytulność i ciepło dowolnemu miejscu. Ponieważ jest to chłonna tkanina, dywan zmniejsza poziom hałasu i sprawia, że hałaśliwy pokój będzie bardziej cichy. Dywan działa również jako izolacja. Pomaga utrzymać pomieszczenie cieplejsze w zimie i chłodniejsze w lecie. Podłogi z dywanem sprawdzą się w każdym klimacie.
Wielu ludzi lubi dywan w swoich domach. Inni chcą go tylko w niektórych pokojach, takich jak sypialnie czy salony. Jest to po prostu kwestia wyboru. Nie ma prawidłowych lub złych odpowiedzi, jeśli chodzi o podjęcie decyzji, gdzie należy położyć dywan.

Kiedy zdecydujesz, że nadszedł czas na zakup nowego dywanu, pierwszą rzeczą jest ustalenie budżetu. Powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że dywany są reklamowane jak inne towary. Ceny wyświetlane w reklamach są cenami zazwyczaj najniższej jakości dywanu. Może on być dobry ewentualnie do sypialni, ale na pewno nie sprawdzi się w pokoju rodzinnym często uczęszczanym.

Dywany  wykonywane są  w dobrej, lepszej i  najlepszej jakości. Jeden styl – np. dywany vintage – może być sprzedawany w różnych gramaturach i cechach. W ten sposób można zastosować ten sam kolor i wzór w całym domu, w zależności od ilości ruchu na danym obszarze. Ogółem –  zaoszczędzisz pieniądze. Możesz umieścić grubszy najlepszej jakości dywan  na schodach i w pokoju rodzinnym. Średniej jakości może się pojawić w korytarzach, salonach i jadalniach. Natomiast cieńsze dobre dywany w sypialni. Całość będzie wyglądała spójnie, ale każdy obszar w domu dostaje „pasujący” dywan.

dywany vintage

Drugą rzeczą o jakiej większość ludzi decyduje, jest ogólny schemat kolorystyki dywanu. Zielony? Niebieski? Beżowy? Kolor jest ważny, jeśli uważasz, że to, co znajduje się na podłodze wpływa na inne wybory kolorów w danym pomieszczeniu lub w całym domu. To jak wybierając odpowiedni strój na wyjście – wybierasz odpowiednią sukienkę podczas gdy dodatki to akcenty, które zwracają uwagę na suknię.

Następną sprawą do rozważenia jest włókno. Dywany wykonuje się z czterech głównych typów włókien: wełny, nylonu, poliestru i nowej odmiany poliestru o nazwie Triexa (oznaczonej jako SmartStrand przez Mohawk Industries). Każda ma zalety i wady. Wybór odpowiedniego koloru to osobista decyzja – nie ma dobrych lub złych. Wybór właściwego typu włókna do domu i stylu życia determinuje wydajność otrzymaną z nowego dywanu.

WEŁNA
Wełna używana jest w dywanach od wieków, jest jedynym włóknem naturalnym stosowanym w dywanach. Owca, której wełna jest używana do włókien dywanowych jest specjalnej rasy. Charakterystyka jej wełny różni się od wełny stosowanej dla odzieży. Wełna ta jest rzadka, a więc droga. Można spotkać wełnę mieszaną z innymi włóknami, takimi jak nylon lub akryl. W ten sposób otrzymujesz cechy dywanu wełny, ale koszt jest niższy.

Wełna jest miękka i luksusowa. Nosi się i czyści dobrze. Jej struktura włókien ukrywa brud. Ma szerokie spektrum stylów i kolorów. Jest hipoalergiczna. Jest to włókno do którego wszystkie inne są porównywane.
Ale oprócz dość wysokich kosztów dywanów wełnianych, mają one jeszcze jeden minus – lubią wchłaniać plamy.

NYLON
Chemicy tworzą od dziesięcioleci syntetyczne włókna z ropy naftowej. Niektóre z tych syntetyków nie sprawdzały się dobrze w użytkowaniu. Nylon był pierwszym komercyjnym sukcesem syntetycznego włókna dywanowego.

Jednak wcześniejsze generacje włókna nylonowego nie były plamoodporne. Chemicy spędzili wiele lat zastanawiając się, jak tworzyć nylonowe włókna bardziej odporne na plamy. Nylon marki Stainmaster trafił na rynek pod koniec lat 80-tych i zmienił przemysł dywanowy. W końcu można było stosować dywany w jasnych kolorach w pomieszczeniach o dużym stopniu użytkowania gdyż  utrzymanie dywanu w czystości stało się dużo łatwiejsze.

Dzisiaj praktycznie wszystkie włókna syntetyczne są odporne na plamy.

Poza odpornością na plamy, istnieją inne powody dla których włókna nylonowe mają największy udział w rynku włókien sztucznych. Dywanik nylonowy dostępny jest w wielu kolorach i stylach. Jest bardzo elastyczny. Oznacza to, że kiedy chodzimy po nim, włókna „odbijają się”. Nylon jest twardy – nosi się dobrze, czyści się łatwo. Ma niski poziom statyczny. Można go stosować w każdym typie domu i w dowolnym miejscu w domu – pokoje o niskim natężeniu ruchu, obszary o dużym natężeniu ruchu, w biurach itp.

POLIESTER
Poliester (PET) ma świetną „zieloną” historię. Większość poliestru stosowanego w dywanach jest wykonana z butelek z recyklingu. Miliardy butelek każdego roku są przewożone z wysypisk, stapiane i przekształcane w włókna dywanowe!

Włókno poliestrowe jest barwione, będąc w stanie stopionym. Proces ten nazywany – roztworem barwienia nadaje kolor w strukturze molekularnej włókna. Włókna barwione roztworem są niezwykle trwałe nawet przy silnym nasłonecznieniu. To włókno jest bardzo plamoodporne na prawie wszystkie ciecze jakie posiadamy w gospodarstwie domowym. Czyści się go dobrze. Jest antystatyczny. Dywan z poliestru kosztuje mniej niż nylonowy dywan.

Włókno dywanowe z poliestru ma kilka wad. Nie ma tej samej wytrzymałości co nylon. Raz źle zmiażdżony, nie „odbija się” jak nylon. Wklęśnięcia po meblach są znacznie trudniejsze do usunięcia. Dywany poliestrowe muszą być wykonywane w cięższych wagach, aby dorównać dywanom nylonowym. Z plamami na bazie wody sobie radzą, ale plamy na bazie oleju są trudniejsze do usunięcia. Oleiste wycieki zazwyczaj pojawiają się ponownie i trzeba kilkakrotnie je prać, by całkowicie usunąć plamę.

TRIEXA

To włókno potrzebowało prawie dwudziestu lat, by zaistnieć jako włókno dywanowe. Choć związane jest z poliestrem, Federalna Komisja Handlu uznała go za unikalne włókno w 2009 roku. Mohawk wprowadza na rynek włókno Triexa pod marką SmartStrand.

Włókna Triexa stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Jest bardzo odporne na plamy i blaknięcie. Czyści się dobrze. Jest dostępne w szerokim zakresie kolorów i stylów. I jest tak samo odporne, jak włókno nylonowe.