Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, w okresie ciąży kobieta powinna poddać się przynajmniej trzem badaniom ultrasonograficznym. Według zaleceń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, pierwsze USG robi się ok. 11 tygodnia ciąży. Na jego wykonanie można jednak zdecydować się nieco wcześniej, np. aby szybciej potwierdzić udane poczęcie.

Kiedy wykonuje się pierwsze badanie ultrasonograficzne w ciąży?

W ciągu 3-4 tygodni od zapłodnienia, kobieta zwykle zgłasza się do ginekologa z powodu braku miesiączki. Test ciążowy wykrywający hormon beta hCG może dać pozytywny wynik najwcześniej w 8-10 dni od poczęcia, jednak zarodek wciąż nie jest wówczas widoczny w obrazie USG. Z reguły dziecko można w ten sposób zobaczyć najwcześniej w 6. tygodniu ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pierwsze badanie USG w ciąży wykonuje się najczęściej ok. 11-14 tygodnia, przez powłoki brzuszne. Jeżeli matka wcześniej nie była badana, otrzyma potwierdzenie pojedynczej lub mnogiej ciąży. W tym momencie można też sprawdzić, czy zarodek jest położony w macicy prawidłowo raz poznać jego wiek z dokładnością do 7-10 dni. Na obrazie ultrasonograficznym można również zobaczyć pulsujące serce dziecka.

Po co wykonuje się pierwsze USG w ciąży?

Poza możliwością określenia prawidłowości lokalizacji w macicy, policzenia liczby zarodków czy ustalenia przybliżonego terminu rozwiązania, pierwsze USG w ciąży wykonuje się także z innych względów. Badanie to ma na celu przede wszystkim zbadanie płodu pod kątem występowania wad genetycznych, np. zaburzeń chromosomalnych – zespołu Downa i Turnera. Za główny parametr pomiarowy uważa się w tym przypadku ocenę przezierności karku (NT), czyli obszaru między skórą i tkanką podskórną w okolicach karku. W odpowiednio wyposażonych gabinetach, ultrasonografia pozwala też na ocenę występowania wad genetycznych. Aby je ustalić, mierzy się długość cieminiowo-siedzeniową (CRL) – długość od czubka głowy dziecka do pośladków, z uwzględnieniem wyniku NT oraz wieku matki.

Kto przeprowadza pierwsze USG w ciąży?

Do pierwszego USG w ciąży nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Samo badanie jest bezbolesne i opiera się na posmarowaniu brzucha pacjentki specjalnym żelem, a następnie poruszaniu po nim głowicą aparatu ultrasonograficznego. Podczas wykonywania tej czynności, na ekranie urządzenia ukazuje się obraz. Badanie powinien przeprowadzić doświadczony ginekolog, którego specjalizacją jest ultrasonografia. Taki fachowiec będzie w stanie prawidłowo zinterpretować uzyskane obrazy, przedstawiające m.in. kosmówkę, anatomię płodu, narządy wewnętrzne dziecka czy jego kręgosłup. Duże znaczenie ma także dobrej jakości sprzęt ultrasonograficzny, który powinien posiadać certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj