Nietolerancja laktozy to jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych u dzieci. Niemowlęta nie trawią prawidłowo tego cukru występującego w mleku gdy w ich organizmach brakuje laktazy – enzymu niezbędnego do prawidłowego rozkładu laktozy. Zobacz, jakie są objawy nietolerancji laktozy i jakie podjąć kroki, by móc maluszka wyleczyć.
Materiał opracował nasz partner, producent preparatu Latopic® – www.latopic.pl
Przyczyny nietolerancji laktozy
Laktoza to cukier naturalnie występujący w mleku. By mogła być prawidłowo strawiona, organizm musi mieć odpowiedni poziom laktazy. W przypadku dzieci z nietolerancją laktazy albo nie ma, albo jest jej zbyt mało – i przez to podanie mleka kończy się reakcją alergiczną.
Nietolerancja laktozy u niemowląt może mieć 2 główne przyczyny: wrodzony niedobór laktazy bądź wtórny (czyli nabyty) niedobór tego enzymu. W pierwszym przypadku reakcja pojawia się już po pierwszym podaniu mleka matki, i taki niedobór zwykle ma podłoże genetyczne (wrodzony niedobór laktazy może pojawić się jako mutacja genetyczna bądź też może być odziedziczona po rodzicach).
W przypadku wtórnego niedoboru laktazy niedobór jest efektem czynników zewnętrznych. Na liście chorób i niedoborów znajdują się między innymi: celiakia, mukowiscydoza, zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Niedobór laktazy może być także wynikiem nadmiernego stosowania niektórych antybiotyków, części leków przeciwzapalnych, czy długotrwałe stosowanie diety bezmlecznej. Co istotne, wcześniaki urodzone przed 34 tygodniem ciąży mogą mieć tzw. rozwojowy niedobór laktazy, wynikający z faktu, że nie w pełni rozwinięty organizm wcześniaka nie jest w stanie wyprodukować laktazy. Problem ustępuje samoistnie, gdy tylko organizm maluszka osiągnie odpowiednią dojrzałość.
Objawy nietolerancji laktozy
Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się w ciągu 30-120 minut od spożycia przez maluszka produktów zawierających laktozę. Jeśli Twoje dziecko ma wzdęcia, gazy, bóle brzucha, biegunkę, wymiotuje bądź słyszysz w jego brzuszku wyraźne „przelewanie się”, powinnaś przeprowadzić podstawowy test na nietolerancję laktozy. Należy przez 2 tygodnie całkowicie wyeliminować laktozę z diety dziecka i obserwować, czy dokuczliwe objawy ustały. Potem stopniowo wprowadzaj na nowo laktozę do diety dziecka i jeśli objawy powrócą, konieczna będzie wizyta u pediatry. Szczegółowe informacje na temat objawów nietolerancji laktozy znajdziesz na stronie www.ZdroweMaluchy.pl
Jak łagodzić objawy nietolerancji laktozy u dzieci?
Nie istnieje żaden lek na nietolerancję laktozy – Twoim zadaniem jest więc dopasowanie diety dziecka tak, by jak najbardziej złagodzić objawy nietolerancji laktozy.
Wybieraj nabiał ze zmniejszoną zawartością laktozy – na sklepowych półkach nie brakuje produktów bezlaktozowych, co istotne można ich używać w kuchni dokładnie tak samo jak klasycznych odpowiedników.
Obserwuj dziecko i dopasowuj dietę do jego możliwości – niemowlęta powinny unikać produktów mlecznych, jednak dzieci starsze powinny dostawać chociaż niewielkie ilości nabiału z mleka, gdyż to najlepsze źródło wapnia.
Czytaj etykiety! – laktoza znajduje się nie tylko w mleku i śmietanie. Większość produktów pochodzenia mlecznego także ma ją w swoim składzie, więc jeśli lekarz zaleci całkowite usunięcie laktozy diety, powinnaś zwrócić uwagę na masło, herbatniki, budynie, ptasie mleczko czy majonez. Informuj także lekarza o alergiach dziecka – część leków (w tym spora część tabletek i syropy na kaszel) zawiera w składzie laktozę.
Wspieraj organizm probiotykami – szukaj produktów zawierających szczepy bakterii Lactobacillus. Pałeczki kwasu mlekowego działają podobnie do laktazy, przyczyniając się do poprawy wchłaniania laktozy. To dobry sposób na wzmocnienie organizmu muszącego radzić sobie z nietolerancją laktozy.