Kłopoty ze skórą, trądzik, blada cera, podkrążone oczy czy zwiększone wypadanie włosów mogą świadczyć o czymś więcej niż tylko o niewyspaniu czy nadmiarze stresu. By mieć pewność, że powyższe problemy nie są oznaką poważniejszych schorzeń, raz na jakiś czas warto wykonać komplet badań.

Trądzik

Osoby zmagające się z trądzikiem powinny przede wszystkim skontrolować poziom hormonów. Odpowiednie badania zleci lekarz endokrynolog lub dermatolog. Najczęściej sprawdza się poziom prolaktyny, testosteronu, estradiolu, progesteronu androstedionu i hormonów tarczycy.

Warto również wykonać testy na nietolerancje pokarmowe, szczególnie jeśli masz skłonność do alergii. To bardzo ważne badanie, choć niestety często pomijane w przypadkach trądziku. Jeśli wypadnie pozytywnie, czekają cię niestety ścisłe żywieniowe restrykcje. Badanie może zlecić alergolog, ale na rynku są też dostępne testy do wykonania samodzielnie w domu sprawdzające od 40 do 220 produktów spożywczych.

Osoby z bardzo zaognionym trądzikiem, które rozważają kurację antybiotykiem i chcą wiedzieć, jakie bakterie są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków, powinny zrobić wymaz ze stanów zapalnych. Umożliwi on dobranie skutecznego leku.

Podkrążone oczy i blada cera

Sińce w okolicy oczu mogą występować z powodu braku witamin, przede wszystkim witaminy B6 i kwasu foliowego. Dlatego w wypadku cieni wokół oczu i bladej cery najbardziej pomocne będzie wykonanie morfologii krwi, która wykaże niedobory witamin. Przy podkrążonych oczach warto skontrolować też czy prawidłowo funkcjonują nerki. Służy do tego oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi oraz ogólne badanie moczu.

Warto również wykluczyć problemy z wątrobą, szczególnie jeśli przez dłuższy okres przyjmujesz leki. W tym celu wykonuje się badania biochemiczne o nazwach ALAT i ASP sprawdzające aktywność enzymów wątrobowych. Ich zwiększona aktywność może być spowodowana przez choroby wątroby, które leczy się preparatami z fosfolipidami, takimi jak kapsułki Essentiale.

Problemy z cerą mogą być również oznaką uczulenia, więc jeśli podejrzewasz je u siebie, zdecyduj się na panel testów skórnych na alergeny kontaktowe.

Nadmierne wypadanie włosów

Sezonowe wypadanie włosów późną jesienią lub po porodzie to zjawisko jak najbardziej normalne, ale jeśli problem jest nasilony i trwa bardzo długo, warto się przebadać. Najlepiej wykonać morfologię krwi oraz badania tarczycy. Morfologia pomoże wykluczyć anemię, bardzo często odpowiedzialną za nadmierne wypadanie włosów. Z kolei TSH, Ft3 i Ft4 to badania pozwalające określić stan tarczycy i zdiagnozować łysienie o podłożu hormonalnym. Oprócz hormonów tarczycy warto sprawdzić również poziom testosteronu.

Większość z powyższych badań jest refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjdź z inicjatywą i nalegaj u lekarza na ich zlecenie.