Nietrzymanie moczu może być następstwem wielu schorzeń i w zależności od przyczyny może mieć różny przebieg. Dlatego warto wiedzieć, jakie choroby mogą być powodem tego problemu. Dzięki temu można we właściwym czasie podjąć odpowiednie kroki w kierunku leczenia.

Czy nietrzymanie moczu jest chorobą?

Według Światowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu to niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową. Stanowi on problem socjalny i higieniczny, jednak wbrew powszechnemu przeświadczeniu sam w sobie nie jest chorobą. Jest za to objawem, który może świadczyć o bardzo wielu dolegliwościach, nie zawsze związanych z układem moczowym.

Nietrzymanie moczu nie jest naturalnym następstwem starzenia się organizmu. Według statystyk dotyczy zwłaszcza osób starszych, jednak jest to spowodowane przekonaniem, że walka z dolegliwością jest bezcelowa. Z tego powodu wielu seniorów ukrywa problem i nie zgłasza go lekarzowi.

Nietrzymanie moczu jako problem społeczny

Nietrzymanie moczu jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Według statystyk może dotykać jedną na dziesięć osób. Na dolegliwość tą narażeni są wszyscy bez względu na wiek i płeć. Mimo to nietrzymanie moczu w znacznej większości przypadków jest problemem kobiecym. Grupy o szczególnie zwiększonym ryzyku to kobiety w ciąży, w okresie menopauzy oraz w starszym wieku.

Od pewnego czasu proces starzenia się społeczeństwa przyspiesza. Wraz ze wzrostem liczby seniorów zwiększa się też skala problemu, jakim jest nietrzymanie moczu. Z tego powodu powstaje wiele produktów, które mają ograniczyć dyskomfort związany z popuszczaniem. Jednym z nich są tampony na nietrzymanie moczu URITAM, które zmniejszają ryzyko bolesnych otarć, a także infekcji intymnych.

Jakie choroby wywołują nietrzymanie moczu?

Niekomfortowa dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu, może mieć różne nasilenie. Może też być stała, przemijająca lub nawracająca. Wszystko zależy od przyczyny, którą może być zarówno choroba, jak i niezdrowy tryb życia. W przypadku zaobserwowania objawów należy koniecznie zgłosić się do specjalisty, który dokładnie oceni rodzaj schorzenia i wskaże odpowiednie metody leczenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli jeden z najczęściej spotykanych typów tej dolegliwości, związane jest głównie z osłabieniem mięśni dna miednicy. U mężczyzn problem ten występuje w przypadku przerostu prostaty. Oprócz tego nietrzymanie moczu może być powiązane z różnymi chorobami gruczołu krokowego, zapaleniem pęcherza, zespołem nadreaktywnego pęcherza czy też chorobami ginekologicznymi i neurologicznymi.

Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?

Najskuteczniejszy sposób na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu to udanie się do specjalisty, który zaplanuje leczenie właściwe dla typu dolegliwości. Problem może być jednak na tyle niekomfortowy, że w trakcie kuracji warto sięgnąć po sprawdzone środki higieniczne, które umożliwią wykonywanie codziennych obowiązków bez przeszkód. Oprócz tradycyjnych podpasek i wkładek można skorzystać z innowacyjnej metody, jaką są tampony URITAM.