Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dziecko, które właśnie poszło do szkoły, nie potrzebuje już zabawek, bo teraz musi się skupiać przede wszystkim na nauce. To błąd, bo mądrze dobrane zabawki skutecznie wspierają proces rozwoju intelektualnego dziecka.

Zanim dziecko pójdzie do szkoły

Nauka poprzez zabawę to najskuteczniejszy sposób na przekazanie maluchowi pierwszych informacji o otaczającym go świecie. W dziale zabawek sklepu Merlin znajdziemy wiele pomocy edukacyjnych dla pięcio- i sześciolatków. Każda z nich rozwija jakieś umiejętności, które dziecko będzie mogło wykorzystać w szkole. Ważne jest, by tego typu zabawki nie skupiały się jedynie na nauce literek i cyferek, ale by rozwijały wyobraźnię i uczyły koncentracji. Przedszkolaki mogą już rozwiązywać proste układanki, grać w domino i układać puzzle, dobrze sprawdzą się też gry logiczne, oczywiście dopasowane do wieku.

Ach, ta matematyka!

Nauka liczenia sprawia wielu dzieciom ogromne trudności i nie zawsze ten problem da się rozwiązać wyłącznie dzięki rozwiązywaniu kolejnych ćwiczeń matematycznych. Podstaw rachunków można się nauczyć z pomocą specjalnych klocków do liczenia albo wykorzystując klasyczne patyczki i liczmany, do nauki ułamków przyda się drewniana zabawka z wycinkami koła różnej wielkości. Tego typu pomoce matematyczne najczęściej wymagają obecności rodzica sprawdzającego poprawność wykonanych zadań, ale są też elektroniczne gry edukacyjne, które o dobrym lub złym wyniku informują same, wydając określony dźwięk. Do opanowania bardziej zaawansowanych operacji rachunkowych wykorzystuje się gry komputerowe, w trakcie których dziecko, by pomóc głównemu bohaterowi, musi rozwiązywać przeróżne łamigłówki matematyczne.

Robimy naukowe doświadczenia

Nic tak nie zachęci dzieci do nauki przyrody, biologii i chemii jak pasjonujące doświadczenia oraz eksperymenty naukowe. Do najpopularniejszych zabawek w tej grupie zalicza się „małego chemika” i „małego inżyniera”, ale w sklepach znajdziemy też zestawy na przykład do nauki o zjawiskach atmosferycznych, do eksperymentów botanicznych, do własnej hodowli mrówek, do produkcji kosmetyków itp. Naukę o człowieku urozmaici laboratorium anatomii, ze szkieletem do samodzielnego złożenia i modelami narządów wewnętrznych. W pokoju dziecka nie powinno też zabraknąć interaktywnej mapy świata do nauki geografii. Mapa podaje najważniejsze informacje o wszystkich państwach i posiada kilka trybów zabawy, na przykład quiz z europejskich stolic.