Gdy szukasz kredytu, którym chciałabyś sfinansować swoje marzenia, z pewnością przekopiesz się przez dziesiątki ofert, folderów i prognoz. Kalkulator kredytowy online może i nie rozwieje wszystkich wątpliwości, ale odpowiednio wykorzystany pozwoli Ci zawęzić obszar poszukiwań i szybciej zdecydować, z którym bankiem korzystnie będzie podpisać umowę.
Czy warto stosować kalkulator kredytowy?
Przede wszystkim nasuwa się pytanie – czy można wierzyć w oferty proponowane przez kalkulatory online? Odpowiedź jest prosta: warto brać pod uwagę oferty prezentowane w kalkulatorach, ale nie można polegać wyłącznie na nich. Kalkulator kredytowy (niezależnie od serwisu, na którym jest dostępny) prezentuje jedynie przykładową wycenę kredytu.
Główną rolą takich internetowych kalkulatorów jest przedstawienie możliwości, pokazanie oferty i orientacyjnych warunków dla każdego banku. W praktyce oznacza to, że nie zawsze kredyt udzielony przez pierwszy na liście bank faktycznie będzie najtańszy – ale spośród kilku banków ze szczytu listy powinnaś móc wybrać najtańszą na rynku ofertę.
Kalkulator kredytowy – niezależny, czy bankowy?
Kolejna wątpliwość, jaką możesz mieć to to, czy korzystać z kalkulatora na stronie banku, czy z jakiegoś niezależnego narzędzia. Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy bardziej od tego, jaki jest cel przeprowadzanych przez Ciebie wycen.
Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową, wybierz niezależny kalkulator kredytowy. Oferty w nim przedstawione zazwyczaj opierają się na najniższych możliwych zabezpieczeniach kredytu, więc i ich wyliczenia będą nieco zaniżone względem Twojej faktycznej sytuacji. Daje to jednak pewien pogląd na to, jakiej wysokości kredytu możesz się spodziewać.
Jeśli jednak jesteś na drugim etapie poszukiwań kredytu i potrzebne Ci są dokładne dane dotyczące warunków kredytowania, lepiej sprawdzić wycenę bezpośrednio na stronie banku, podając tak dokładne dane, jak to tylko możliwe. W ten sposób otrzymasz bardzo konkretną i dostosowaną do Twoich możliwości ofertę, którą możesz porównywać w kolejnych bankach.
Jak wiele można zaoszczędzić?
Przeprowadziliśmy symulację kredytową, która pozwala dostrzec, jak dużo możesz zaoszczędzić w kilka chwil – wystarczy podać podstawowe dane dotyczące naszego wymarzonego kredytu. Przyjęliśmy, że poszukujemy 15 000zł, spłacanych w 24 równych ratach. Dla 10 najtańszych ofert wysokość raty waha się od 699,05zł aż po 819,08zł! Co ważne, kalkulator kredytowy powinien mieć możliwość podejrzenia szczegółów oferty, dzięki czemu możesz od razu sprawdzić dodatkowe warunki, wysokość ubezpieczenia czy konieczność poniesienia dodatkowych opłat. Zwróć przy tym uwagę, by stosowany przez Ciebie kalkulator kredytowy porównywał rzeczywiste oprocentowanie kredytu, uwzględniające wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje (w podanym przykładzie najwyższa oferta miała najniższe oprocentowanie bazowe, ale wysoką prowizję, co znacząco podnosiło koszt kredytu).
Przykładowe dane pozyskano z porównywarki www.kredyt-portal.pl – wyliczenia aktualne na dzień 03-03-2015.