Jak nie przegapić momentu, w którym nasz starszy rodzic zaczyna potrzebować opieki?
Zdarza się, że gdy chcemy pomóc najbliższym, napotykamy na niezrozumiały opór. Seniorzy, który wyraźnie mają problemy ze zdrowiem i samopoczuciem, nie chcą iść do lekarza i nie mówią nam o swoich problemach. Mimo to pamiętamy, że rodzice i dziadkowie to osoby, dzięki którym istniejemy i z którymi odkrywaliśmy świat. Przez lata się nami opiekowali i troszczyli się o nas, dlatego dzisiaj, kiedy sami potrzebują pomocy, chcemy ich wesprzeć. Jak dokonać tej zamiany ról, by nie urazić starszej osoby i co powinno nas zaalarmować o tym, że senior nie daje sobie sam rady?
Nie chcą sprawiać kłopotu
Starsi ludzie nie chcą sprawiać zapracowanym dzieciom i wnukom kłopotu. Na rodzinnych spotkaniach bardziej interesują ich codzienne sprawy najbliższych takie jak szkoła, praca czy wakacje niż opowiadanie o własnych bolączkach. Do nich prędzej przyznają się sąsiadce czy znajomym w swoim wieku. Nie wolno jednak polegać na zapewnieniach seniora, że nie potrzebuje pomocy.
O ile sześćdziesięciolatek rzeczywiście może być sprawny i samodzielny, o tyle osoba po 80 roku życia na pewno wymaga wsparcia w codziennych obowiązkach takich jak zakupy, pranie czy sprzątanie.
Jak rozpoznać sygnały alarmowe?
By zorientować się, czy rodzic jest samodzielny, warto porozmawiać z innymi codziennie spotykającymi go osobami. Może się zdarzyć, że rówieśnicy i przyjaciele seniora będą wiedzieć o jego problemach więcej od nas. Warto też podpytać sąsiadów, czy regularnie widują rodzica na zakupach albo na spacerze z psem. Ważnym sygnałem alarmowym jest pusta lodówka. Może oznaczać kłopoty z dotarciem do sklepu, trudności finansowe lub nawet tak poważne problemy jak nieumiejętność zaplanowania posiłków i zapominanie o jedzeniu. Inną oznaką gorszej sprawności psychicznej i fizycznej może być zaniedbywanie higieny osobistej. Często świadczy o tym, że wejście do wanny sprawia seniorowi duży problem lub ma on kłopoty z nietrzymaniem moczu. Rozmowę na ten temat należy przeprowadzić delikatnie, tak by najbliższa osoba nie poczuła się urażona. Warto zaproponować mu asystę przy kąpieli lub przy okazji wizyty w sklepie kupić majtki chłonne lub pieluchomajtki TENA. Poważnie zaniepokoić powinny nas również ślady stłuczeń i siniaki na ciele rodzica. Mogą świadczyć o tym, że senior często traci równowagę, ma zawroty głowy lub problemy ze wzrokiem.
W kontaktach ze starszymi osobami bardzo ważna jest cierpliwość. Zazwyczaj seniorzy potrzebują sporo czasu na przełamanie wstydu i opowiedzenie o swoich słabościach. Jeśli chcemy, by rodzice nam się do nich przyznali, na pewno nie możemy odwiedzać ich z zegarkiem w ręku.