Na naturalność stawia się dziś nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i w branży kosmetycznej. Preparaty nowej ery tworzy się jedynie z naturalnych substancji, są one jednocześnie niezwykle skuteczne i pozwalają osiągać ciekawe efekty w dziedzinie makijażu. Czym charakteryzują się kosmetyki mineralne i dlaczego warto ich używać?
Drogocenny skład kosmetyków mineralnych
Pośród kosmetyków mineralnych znajdziemy duży wachlarz preparatów niezbędnych do wykonania makijażu, a więc: podkłady, korektory, pudry, róże, cienie do powiek, pomadki. Atuty tego typu kosmetyków są niezaprzeczalne, ale zanim o nich, warto przyjrzeć się ich zawartości.
W składzie kosmetyków mineralnych znajdziemy wyłącznie minerały pozyskane z naturalnych złóż, a wśród nich: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mikę, glinkę kaolinową, a także pigmenty – tlenek żelaza, ultramaryn, zieleń chromową, fiolet manganowy. Obok tych kluczowych składników znaleźć w nich można substancje dodatkowe mające wpływ na konsystencję, łatwość rozprowadzania, poziom integralności kosmetyku z cerą i efekty końcowe, w tym: krzemionkę, stearynian magnezu, węglan wapnia, etc. W kosmetykach mineralnych nie ma miejsca na sztuczne barwniki, środki zapachowe, silikony, parabeny, woski, talki czy substancje konserwujące.
Doskonałe właściwości matujące, wygładzające i rozświetlające podkładów, pudrów, korektorów i różów mineralnych sprawiają, że przy ich pomocy da się uzyskać rewelacyjne efekty makijażowe. Nie bez znaczenia jest także ich działanie tonizujące, antybakteryjne i ochronne. W przypadku pomadek i cieni mineralnych można zaś liczyć na niebanalne rezultaty kolorystyczne.
Zalety kosmetyków mineralnych
Dzięki naturalnemu składowi oraz ultralekkiej konsystencji, kosmetyki mineralne mają doskonały wpływ na cerę. Nie zamykają porów, przez co skóra może przez cały czas swobodnie oddychać. Są delikatne i nie wywołują podrażnień (nawet przy bardzo wrażliwej cerze). Dzięki dobrym właściwościom kryjącym doskonale radzą sobie z tuszowaniem licznych mankamentów, w tym wyprysków i przebarwień. Ich własności przeciwbakteryjne zaś sprawiają, że mają także działanie lecznicze, na przykład przy nadmiernej produkcji sebum czy przy trądziku. Podkłady i pudry mineralne znakomicie wyrównują koloryt skóry i pozostawiają ją gładką, maskując przy tym zmarszczki i inne niedoskonałości.
Kosmetyki mineralne perfekcyjnie integrują się ze skórą, dając skutek naturalnie, promiennie i zdrowo wyglądającej cery. Ponadto są bardzo trwałe i wydajne, długo utrzymują się na skórze, wykazują odporność na działanie wody. W większości mają konsystencję sypką, co czyni je kosmetykami uniwersalnymi i dającymi możliwość swobodnego ich mieszania według własnych upodobań (np. cienie do powiek).
Czy rzeczywiście warto sięgnąć po kosmetyki mineralne?
Za kosmetykami mineralnymi przemawiają zatem ich liczne zalety. Jednakże decydując się na zakup, dobrze jest sięgać po sprawdzone marki gwarantujące w stu procentach naturalny skład, a nie tylko jego namiastkę. Przykładem producenta stosującego wyłącznie starannie wyselekcjonowane, naturalne składniki jest Earthnicity. Preparaty tej marki są w pełni ekologiczne, nie zawierają produktów odzwierzęcych ani syntetycznych, skomponowane są z czystych minerałów. Warto pamiętać, że dobrej klasy kosmetyki mineralne spełnią swoje zadanie nawet w przypadku bardzo trudnej w pielęgnacji cery, na przykład alergicznej lub trądzikowej. Ponadto sprawdzą się w bezpośrednim następstwie zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej oraz zaawansowanych zabiegów kosmetycznych.