Eskimosi i Indianie, pierwotni mieszkańcy Ameryki Północnej, mieli swe ciekawe i różnorodne sposoby na oryginalną a jednocześnie bardzo prostą kuchnię. Z ich doświadczenia narodziła się kanadyjska dieta naturalna.
Dieta Eskimosów i Indian była przede wszystkim dietą bardzo prostą. Klimat Kanady, surowy i nieprzyjazny dla człowieka wymusił podstawowe zasady tej kuchni. Przede wszystkim pożywienie musi być bogate w energię, bez której przetrwanie surowej zimy jest niemożliwe. Kanadyjska kuchnia opiera się głównie na wędzonym mięsie, rybach oraz nasionach roślin strączkowych. Z tego względu podstawowym składnikiem zup oraz niektórych potraw są właśnie soczewica i fasola. Popularny i chętnie stosowany jako dodatek do mięs jest również pieczony bób. Zawiera on duże ilości wysokowartościowego białka, a jednocześnie zawiera bardzo mało tłuszczu. Bób jest także cennym źródłem fosforu, dzięki któremu można cieszyć się z mocnych kości i zdrowych zębów.
Oryginalnym, kanadyjskim specjałem są smażone liście paproci. To cenne źródło błonnika.
Należy pamiętać, że kuchnia kanadyjska jest niejednolita – zasiedlana przez imigrantów z różnych kręgów kulturowych, Kanada jest kulinarnym tyglem smaków, przyzwyczajeń i połączeń kulinarnych tradycji przybyszów z dostępnością składników. Połączone smaki kuchni Inuitów, Indian, Francuzów, Brytyjczyków, Skandynawów, Włochów, Polaków, Chińczyków i Japończyków sprawiają, że w Kanadzie nie sposób nie znaleźć dania dla siebie.
Położenie geograficzne Kanady i leżące na jej terytorium liczne jeziora mają również swe odbicie w kuchni kanadyjskiej. Ryby to ważny element diety mieszkańców tego państwa. Najpopularniejszy jest dorsz, zawierający białko oraz witaminy A i D. Inna popularna na kanadyjskich stołach ryba to łosoś. Popularne są również pstrągi, homary i ostrygi. Ryby występują tu jako dania duszone, zupy, zapiekanki oraz sałatki. Ryby oraz owoce morza mają bardzo dobry wpływ na zdrowie – mieszkańcy Kanady mają mniej problemów z sercem oraz z układem krążenia.
W kanadyjskiej diecie popularne jest również mięso królików, bawołów, piżmowców oraz reniferów. Na stołach często pojawia się także dzikie ptactwo. Oryginalnym daniem jest potrawa z łap niedźwiedzia oraz danie z jeżozwierza. Dziczyzna, tak popularna w Kanadzie, to dużo składników mineralnych oraz witamin z grupy B. Efekt? Silniejszy układ odpornościowy oraz brak problemów z otyłością.
Jak w każdej kuchni, również i tu istotną rolę spełniają wszelkiego rodzaju dodatki. Są to głównie owoce lasu: grzyby, jagody oraz żurawina. Sok z żurawiny w tym regionie od dawna jest stosowany w celach leczniczych, m.in. w celu poprawienia trawienia. Żurawiny są również ważnym składnikiem licznych konfitur. Z jagód sporządza się pyszne sosy oraz farsze do dziczyzny. Te owoce to źródło witaminy C. Suszone jagody są natomiast cenione w przypadku zatruć pokarmowych.
Kanada znana jest również z syropu klonowego. Odkryli go Indianie z plemienia Irokezów. Syrop ten na przyjemny smak oraz aromat. Świetnie nadaje się do polewania naleśników oraz ciast, chętnie stosowany jest do różnych wypieków. Bywa też wykorzystywany jako sos do dań podawanych na ostro.
Krótka wycieczka po kulinarnych tradycjach Kanady
W północnej części Kanady, skutej lodem przez cały rok, uprawa warzyw i owoców jest niemożliwa. Stąd w diecie dominują składniki łatwe w przechowywaniu (groch, suszone mięso) i dziczyzna, której nie brakuje w kanadyjskich lasach, morzu i jeziorach. Przyzwyczajenia kulinarne w północnej części Kanady opierają się na tradycyjnych przepisach Inuitów, pierwotnych mieszkańców tej części kraju. Dlatego nierzadko pojawia się na kanadyjskich stołach mięso z łosia, bizona, foki czy morsa!
Kanada Zachodnia łączy w sobie wpływy zarówno europejskie, jak i dalekowschodnie – Japończycy czują się w Kanadzie jak w domu, dlatego swobodnie poruszają się w kulinarnych meandrach regionu i dodają swoje przepisy, urozmaicając lokalne potrawy. Warto przy tym wspomnieć, że Kanada Zachodnia dzięki wpływom Oceanu Spokojnego ma bardzo łagodny jak na Kanadę klimat. Dlatego (oprócz obowiązkowych ryb i owoców morza) pojawiają się w daniach warzywa i wołowina.
W centralnej części Kanady najsilniejszy wpływ na kulinaria mieli osadnicy z Francji. W Montrealu łatwo znaleźć restauracje serwujące typowe dla regionu potrawy – ciasto z mięsnym farszem (touriere), pieczoną fasolę i liczne dania z dodatkiem syropu klonowego (popularnego w całej Kanadzie). Syrop klonowy pojawia się w daniach zarówno słodkich, jak i słonych – można również trafić na drinki z syropem klonowym, szynkę wędzoną z syropem klonowym i tarty maślane… z syropem klonowym.
W kanadyjskiej kuchni dość ciekawa jest również kuchnia znana w Quebeku. Tam francuskie tradycje kulinarne dostosowano do miejscowych warunków. W tym mieście zatem nikogo nie dziwią słone ciasta przekładane mięsem oraz nadziewane placki. Popularne są tu również kluski mięsne duszone w sosie oraz zupa z grochu. Peklowana wołowina z sosem jagodowym należy natomiast do najpopularniejszych mięs pieczonych.
Kanada wschodnia opanowana została przez Brytyjczyków – stąd obecność znacznie cięższych i bardziej treściwych dań – wszelkiego rodzaju zapiekanki, gulasze, smażone i pieczone mięsa, czy chowdery (gęste zupy z owoców morza). W tym rejonie dania będą dla osoby z zewnątrz wyraźnie bardziej słone niż w innych częściach kraju – to zaszłość po tradycyjnym sposobie konserwowania mięsa.
Przepis na kanadyjskie danie – śnieżny królik
Składniki
- 100g suszonych żurawin
- 250ml cydru lodowego (lub klasycznego)
- 1kg mięsa z królika
- 150g boczku wieprzowego
- 2 łyżki świeżego tymianku
- Sól i cukier do smaku
- Mąka
Przyrządzanie
- Boczek pokrój i zrumień na suchej patelni, aż wytopi się tłuszcz
- Królika podziel na części, dodaj sól i pieprz, oprósz mąką.
- Przyrumień kawałki królika na tłuszczu pozostałym po smażeniu boczku.
- Do smażącego się królika dodaj przyrumieniony boczek i tymianek.
- Podlej mięso cydrem, dodaj żurawiny.
- Gdy alkohol zacznie się gotować, zmniejsz płomień i duś danie około 40 minut.
Więcej przepisów na dania kuchni kanadyjskiej na stronie: www.kuchniakanadyjska.pl