Kurzajki na stopach – jak się ich pozbyć?

    -

    Nadchodzące lato cieszy nas z kilku powodów. Wreszcie możemy schować do szafy zimowe ubrania i obuwie, odkryć trochę ciała i oddać się beztrosko słonecznym kąpielom. Jednak te z nas, które mają kurzajki na stopach nie mają aż tak wielu powodów do radości. W medycynie nazywane brodawczakami ludzkimi HPV, nie tylko wyglądają mało estetycznie na odkrytych nogach, ale jednocześnie sprawiają ból przy chodzeniu. Jak zatem możemy się ich pozbyć?

    Jak je rozpoznać?

    Brodawczak ludzki to mała narośl szarego koloru, o szorstkiej powierzchni. Może pojawić się na skórze pojedynczo (jeden duży) lub w grupie (kilka małych). Trzeba bardzo uważać, by nie pomylić go z odciskiem, gdyż rozdrapany może spowodować rozniesienie się wirusa w inne miejsca.

    Kurzajki na stopach pojawiają się równie często u dorosłych, jak i u dzieci. Możemy zarazić się nimi w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorą osobą lub pośrednio, poprzez pozostawione przez nią bakterie, w takim miejscu jak basen czy nawet salon kosmetyczny. Mimo stosowania podstawowych zasad higieny nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć przyjęcia tego wirusa. Podatne za zakażenie brodawką są przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością i mikrouszkodzeniami skóry.

    Leczenie u specjalisty

    Jeżeli zauważymy na naszym ciele brodawkę, bezsprzecznie powinniśmy udać się z nią do lekarza dermatologa. Spośród wielu zaproponowanych przez niego sposobów leczenia, na pewno wybierzemy najlepszy dla siebie. Kurzajki na stopach możemy smarować preparatami przeznaczonymi do stosowania miejscowego lub zdecydować się na chirurgiczne wycięcie brodawczaka.

    Popularną metodą na pozbycie się tego wirusa jest zamrażanie go ciekłym azotem lub usuwanie laserem. W porównaniu do pierwszej metody, te dwie ostatnie pozwalają w najszybszy sposób uporać się z uporczywymi brodawkami.

    Domowe metody

    Wiele z nas, przed pójściem do lekarza, stara się walczyć z różnymi przypadłościami domowymi sposobami. W przypadku brodawek z powodzeniem możemy stosować metody wykorzystywane często przez nasze babcie. Świeżo powstałe zmiany możemy zaatakować czosnkiem. Wystarczy go rozdrobnić i przyłożyć do chorego miejsca, a następnie zakleić plastrem. Taki opatrunek należy zmieniać kilka razy dziennie.

    Kurzajki na stopach mogą zniknąć, jeśli w ten sam sposób przyłożymy do nich cytrynę, moczoną przez kilkanaście godzin w occie. Z brodawkami może poradzić sobie również sok z glistnika – należy smarować nim zawirusowane miejsce przez kilka dni.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza