Mediolan jest stolicą Lombardii i drugim co do wielkości miastem we Włoszech. Mediolan to głównie miasto poważnych biznesmenów i sławnych projektantów mody, którzy nie trąbią na ulicach jak neapolitańczycy czy też nie witają się godzinami jak mieszkańcy Palermo. Tutaj życie toczy się nieco inaczej, poważniej i mniej żywiołowo niż na południu Włoch.

Kulturowy Mediolan

Mediolan oprócz stolicy mody i centrum finansjery jest także światowym centrum kultury. Bogaci Mediolańczycy od wieków sponsorują artystów. W XV wieku w Mediolanie tworzył sam Leonardo da Vinci, a jego arcydzieło – „Ostatnią Wieczerzę” można podziwiać na ścianie refektarza w kościele Santa Maria delle Grazie.

Z kolei dzisiejsi mecenasi kultury i sztuki finansują głównie projektantów mody oraz dominującą w dzielnicy Naviglio cyganerię.

Tydzień Mody w Mediolanie

W centrum miasta, niemal obok siebie zlokalizowane są butiki najsłynniejszych projektantów mody takich jak Gucci, Versace czy Prada, co czyni Mediolan światową stolicą mody.

Co roku na przełomie września i października w Mediolanie odbywają się najważniejsze pokazy mody pozwalające domom mody na zaprezentowanie swoich najnowszych kolekcji. Do miasta zjeżdżają najsłynniejsi kreatorzy mody, najpiękniejsze modelki oraz najbogatsze klientki z całego świata. Mediolański Tydzień Mody jest jedną z większych imprez branżowych na świecie. Mediolan wraz z Nowym Jorkiem, Londynem i Paryżem tworzą „Wielką Czwórkę” tygodni mody.

Mediolańska Katedra

Katedra w Mediolanie jest najbardziej charakterystycznym elementem architektury Mediolanu oraz największą gotycką świątynią we Włoszech. Ta pięciotonowa budowla o długości 156 metrów, 92 metrach szerokości oraz 108 metrach wysokości jest drugą co do wielkości świątynią we Włoszech. Jej rozmiary ustępują jedynie Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Budowę rozpoczęto w 1387 roku, a ukończono dopiero pięćset lat później co sprawiło, że pierwotna gotycka konstrukcja została wzbogacona licznymi iglicami oraz rzeźbami.

źródło: „Najpiękniejsze miasta Europy” – Ewa i Andrzej Kropiwniccy