Od ilości leukocytów w organizmie zależy poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego, czyli także, pośrednio, jakość życia. Nie zawsze oznacza to, że im więcej, tym lepiej. Czy podwyższona ilość leukocytów w moczu powinna wywołać niepokój ? Na pewno jest to powód do przeprowadzenia badań, ale nie martw się na zapas, nie zawsze odstępstwo od normy oznacza poważne zagrożenie dla życia. Zacznijmy jednak od początku
Co to są leukocyty
Leukocyty, zwane też krwinkami białymi, to elementy morfotyczne krwi. Chronią organizm przed patogenami takimi jak wirusy, bakterie czy robaki pasożytnicze. Upraszczając, odpowiadają za to, czy często chorujemy na grypę, a nawet jak zachowuje się nasz organizm po ukąszeniu komara czy osy. Zdrowy dorosły człowiek powinien mieć we krwi 4000-10000 leukocytów/mm³. Poza krwią, leukocyty występują też w moczu. Tu jednak ich norma wynosi 1-3. Krwinki w moczu żyją krótko i są wraz z nim wydalane.
Co się dzieje, jeśli ilość leukocytów w moczu przekracza dopuszczalną normę?
Najczęściej świadczy to o stanie zapalnym któregoś z organów, ale nie zawsze zwiastuje katastrofę. Zdarzyło Ci się z pewnością niejednokrotnie, że musiałaś często biegać do ubikacji, a przy oddawaniu moczu odczuwałaś pieczenie i ból w podbrzuszu. Cierpiałaś na zakażenie dróg moczowych. Dolegliwości ustąpiły po przyjęciu leków. Jeśli robiłaś w tym czasie badania, to z pewnością pamiętasz, że miałaś znacznie więcej, niż powinnaś, leukocytów w moczu. Nie zawsze jednak problem da się rozwiązać kilkoma tabletkami. Bywa, że zwiększona ilość białych krwinek sygnalizuje poważniejszą chorobę.
O jakich schorzeniach informują leukocyty w moczu?
Poza wspomnianymi infekcjami dróg moczowych, podwyższona ilość leukocytów może sygnalizować schorzenia nerek – zaczynając od ich różnych odmian stanów zapalnych, na kamicy nerkowej kończąc. Może być też symptomem nowotworu pęcherza moczowego. Nie zawsze jednak leukocyty wskazują na schorzenia dróg moczowych. Ich ponadnormatywność może też wynikać z zapalenia przydatków (jajników i jajowodów) oraz stanu zapalnego wyrostka robaczkowego. Może się nawet zdarzyć, że nadmiar leukocytów sugeruje Ci, żebyś zajęła się swoim sercem i układem krążenia.
Leukocyty Twoim przyjacielem
Każdy z nas boryka się z różnymi dolegliwościami, które nie zawsze muszą prowadzić do poważnych schorzeń. Z pewnością nie omijają i Ciebie. Wystarczy jednak, że w porę je zauważysz i rozpoczniesz prawidłowe leczenie. Leukocyty okazują się w tym procesie ogromnie pomocne. Są jak znak stopu na drodze. Ich podwyższona ilość mówi Ci, byś przyjrzała się własnemu organizmowi. Bądź czujna, rób badania, ale nie panikuj, jeśli będziesz mieć białych krwinek nieco ponad normę, a lekarze niczego nie wykryją. Podwyższony wynik może być następstwem wcześniejszego przyjmowania określonych leków, odwodnienia, a nawet częstego wysiłku fizycznego.
1.Majewska Monika, Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii, [w] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/leukocyty-w-moczu-co…, dostęp 12.10.2015
2. Jakubowska – Winiecka Anna, Grenda Ryszard, Przewlekłe choroby nerek , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008