W życiu większości z nas, przychodzi taki czas, że na świecie pojawia się potomek. Wszyscy szaleją z radości i chcą jak najlepiej sprostać temu zadaniu. Przygotowanie pokoju – nowe kolory na ścianach, meble, wyposażenie. A do tego różne ozdoby, które nadadzą ciepła pomieszczeniu i umilą czas spędzany razem z dzieckiem.
Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie maleństwo będzie spać, czyli początkowo spędzi najwięcej czasu. W całej euforii związanej z narodzinami, kupujemy jednak za dużo. A rodzina i znajomi zasypują nas kolejnymi prezentami dla maleństwa. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jak przygotować łóżeczko dla maleństwo i jaką pościel wybrać.
Pościel dla niemowlaka – jaką kupić?
Pediatrzy są zgodni, w tym że pościel dla niemowlaka, powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Dobrym pomysłem będzie 100% bawełna, może być prana w wysokiej temperaturze, co pozwala na dokładne usunięcie roztoczy i bakterii. Zaleca się, żeby komplet nie posiadał poduszki. Główka noworodka powinna leżeć na prześcieradle. Jest to idealna pozycja wspomagająca oddychanie.
Rodzaje oraz rozmiar pościeli dla niemowlaka
Rozmiar pościeli dla niemowlaka warunkuje na pozór jego wiek oraz wzrost, ale w najlepszym rozwiązaniem, jest kierowanie się logiką i wzięcie pod uwagę rozmiaru łóżeczka. Jeżeli chodzi o rodzaje pościeli dla niemowląt to rozróżnia się je ze względu na tkaninę. Głównie spotykaną pościelą dla dzieci jest ta wykonana z różnych gatunków bawełny. Rodzice decydują się na nią ze względu na naturalne walory, a także to, że bawełna nie uczula oraz nie elektryzuje się. Najczęściej spotykane rodzaje włókien bawełnianych to flanela, satyna, kora, adamaszek, perkal.
Elementy pościeli – jakie wybrać dla niemowląt?
Pościel niemowlęca jest najczęściej dostępna w sklepach z asortymentem skierowanym do dzieci. Komplety pościeli dla najmłodszych składają się z 2, 3 lub 5 części. W ich skład wchodzą: poszewka na kołdrę, poszewka na poduszkę, ochraniacz na łóżeczko. Dodatkowo mogą być dołączone: prześcieradło i inne gadżety np. organizer na łóżeczko.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pościeli dziecięcej do łóżeczka ?
Najlepiej na estetykę, dodatkowym walorem może być to, że pościel dziecięca do łóżeczka może stanowić ozdobę pokoju, lub szyta ręcznie. Warto rozważyć także zakup takich wzorów, które będą pasowały do danego pomieszczenia.
Łóżeczko dla dziecka
Materac – najważniejsze w jego przypadku jest to, z czego jest zrobiony. Nieodpowiednie wypełnienie materaca, może przynieść więcej problemów niż pożytku. Materac nie może być miękki, ale też nie może być twardy jak deska drewna. Nie wolno kupić pierwszego lepszego materaca, może to mieć zgubne właściwości na postawę dziecka, odpowiedni stopień twardości ma wpływ na kręgosłup, a pamiętajmy, że noworodek spędza na nim mnóstwo czasu.
Ochraniacz do łóżeczka – Często jest zakładane z obawy o wyrządzenie sobie krzywdy przez dziecko poprzez uderzenie w szczeble główką lub też, że dziecko włoży rączki między szczeble. Mając tą świadomość, musicie sami zdecydować, czy chcecie ochraniacz czy też nie.
Poduszki – noworodkowi poduszka nie jest koniecznie potrzebna. Może ona utrudniać przekręcanie główki, może powodować schorzenia takie jak asymetrie ciała. Zalecanym rozwiązaniem w początkowych miesiącach jest ułożenie materaca pod kątem. Odpowiednie nachylenie zapobiega ulewaniu. Popularne są także rożki, które można włożyć pod materac od strony główki, dzięki czemu uzyskujemy kąt nachylenia. Dobrym pomysłem jest także podłożenie czegoś pod nogi łóżeczka, np. książek.
Zabawki – w łóżeczku nie może znajdować się żadna zabawka, oczywiście mówimy tu o noworodku, w pierwszych miesiącach życia. Takie maleństwo najbardziej potrzebuje i wymaga swojej mamy a nie pluszaków. Wszelkie zabawki tego typu, które najczęściej są prezentem od gości, powinny spokojnie poczekać na swoją kolej w koszu na zabawki.
Baldachim – piękny element dekoracji, jednak ma swoją istotną wadę, Powoduje ograniczenie dopływu powietrza, sprzyja SIDS oraz zasłania widok na dziecko, przez nie widać co się dokładnie dzieje wewnątrz. Dziecko, które zaczyna chwytać rączkami może także ściągnąć materiał i się w niej zaplątać.