Odpowiedź na pytanie „dlaczego dziecko kłamie” jest bardzo trudna i niejednoznaczna. Pierwsze wzorce dziecko czerpie z otoczenia, czyli również z najbliższych osób. Czyli, jeśli okłamujesz swoje dziecko choćby w tym, że w zupie wcale nie ma marchewki (a jest), nie dziw się potem, że dziecko patrząc ci w oczy powie, że nie brało twoich rzeczy. Nie da się wpoić dziecku zasad moralnych, jeśli samemu się ich nie przestrzega.

Czym jest kłamstwo?

Kłamstwo jest to świadome wprowadzenie drugiego człowieka w błąd. O nawet jeśli działamy z czystych pobudek – nadal jest złe. Jeśli więc musisz oszukać dziecko, zrób to tak, by nie mogło sprawdzić twojej prawdomówności. Mowa tu na przykład o śmierci ukochanego zwierzątka. Malec nie zrozumie, że pies czy kot żyją krócej i po śmierci zakopano je na polu. Łatwiej im będzie przyjąć do wiadomości, że po śmierci przenoszą się do psiego nieba, gdzie mają ciepło, sucho i mnóstwo karmy.

Dlaczego dziecko kłamie?

Po pierwsze dlatego, że sprawdza rodziców. Jak zareagujesz na to, że dziecko kłamie? Czy wyciągniesz konsekwencje, jeśli przyłapiesz dziecko na kłamstwie?

Zapytaj dziecko dlaczego skłamało? Może była to próba, czy się zorientujesz, a może czegoś się boi? I wybrało według niego mniejsze zło.

Pamiętaj również, że niektóre kłamstwa to zwykła, dziecięca fantazja, a niektóre przynoszą dzieciom oczekiwany przez nich efekt.

Prawdą jest, że im dziecko jest bystrzejsze, tym lepiej kłamie. Do kłamania potrzeba zaangażowania wielu czynników naraz. Najpierw wymyśla kłamstwo, potem sposób w jaki przedstawi to otoczeniu, by w nie uwierzyło.

Czy reagować na kłamstwo?

Oczywiście, że tak! Jeśli zorientujesz się dlaczego dziecko kłamie, będziesz wiedziała jak zareagować. Jeśli kłamie, bo się boi twojej reakcji – zmień swoje zachowanie w stosunku do dziecka. Musi być z tobą szczere, abyś w razie potrzeby mogła dziecku pomóc. Jeśli kłamie, bo uważa to za dobrą zabawę – zastosuj wobec niego konsekwentnie karę. Adekwatną oczywiście do przewinienia, ale na tyle dotkliwą, by następnym razem dziecko się zastanowiło czy warto kłamać. Na pocieszenie ważna informacja – dzieci, które kłamią w dzieciństwie wyrastają na dojrzałych emocjonalnie dorosłych 🙂