W niewielkich mieszkaniach i kawalerkach dobre zaaranżowanie przestrzeni to największe wyzwanie. Ważne są nie tylko odpowiednio dobrane meble i akcesoria ale również to co znajdzie się na ścianach i podłogach. Odpowiednio zaaranżowane powierzchnie mogą optycznie powiększyć pomieszczenie i dodać uroku. Tyczy się to każdego pomieszczenia, również łazienek i toalet, które przeważnie stanowią największy problem w malutkich mieszkaniach. Jeśli więc zastanawiasz się jakie płytki wybrać do swojej mikrołazienki, przeczytaj nasz poradnik, w którym damy Ci kilka prostych wskazówek jakie kafelki wybrać.

Wysoki połysk

Glazura do łazienki z połyskiem to jeden z głównych tricków powiększających optycznie wymiary pomieszczenia. Odbijające światło da pozytywne złudzenie większej przestrzeni. Poza połyskiem dobrze jest postawić na jasne kolory, np. beże, szarości, które nigdy nie wyjdą z mody. Odcienie wybieraj raczej chłodne, a kolor fugi dopasowany do koloru ceramiki – unikaj mocnych kontrastów na ścianach – takie eksperymenty lepiej prezentują się w większych łazienkach. Na kontrast możesz pozwolić sobie na podłodze – np. ułożyć płytki w klasyczną szachownicę.

Duży rozmiar

Jeśli wydawało Ci się, że do małej łazienki pasują tylko niewielkie płytki to jesteś w błędzie. Niewielkich rozmiarów ceramika położona na podłogi i ściany będzie prezentować się chaotycznie i dodawać klaustrofobicznego akcentu. Na podłogę najlepiej położyć płytki o większych rozmiarach, w jednym kolorze i o gładkiej strukturze, a na ścianę prostokątne płytki np. z poziomymi dekorami ułożonymi w jeden przedzielający pas, który optycznie poszerzy łazienkę. Unikaj też kładzenia płytek aż po sufit, jeśli to możliwe poprzestań na wysokości 2/3 łazienki i resztę ścian pomaluj na odpowiednio dobrany kolor. Takie rozwiązanie będzie dawało złudzenie wyższych ścian.

mikrolazienka.jpg

Styl minimalistyczny

Raczej unikaj nadmiernych zdobień i dekorów. Oczywiście możesz położyć np. pas ozdobnej ceramiki przy prysznicu czy umywalce, ale raczej unikaj pojedynczych kafelek z ozdobnymi ornamentami, które niepotrzebnie wprowadzają „zamęt” na ścianach łazienki. Nie wprowadzaj zbyt wielu kolorów w swojej łazience, postaw na jeden, maksymalnie dwa przewodnie kolory i oscyluj wokół ich odcieni. Pamiętaj też, że wymiana dodatków czy mebli jest znacznie prostsza niż zmiana płytek – wybieraj więc ceramikę mądrze, mając na uwadze to jak będzie ona się prezentować po kilku latach.

mikrolazienka_2.jpg

Zabudowa zamiast mebli

Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie zabudowy ceramicznej już w fazie projektowania łazienki i urządzenie jej w taki sposób by nie było potrzeby wstawiania do pomieszczenia dodatkowych szafek. Obudowa toalety, umywalki czy wanny z płytek ceramicznych z zastosowaniem dodatkowych schowków i półek pozwoli na wygodne przechowywanie niezbędnych akcesoriów. Dzięki zminimalizowaniu ilości sprzętów oraz mebli łazienka będzie wyglądać estetyczniej i przestronniej.