Miłe wspomnienia w słoiku, czyli przetwory domowe!

    -

    Warzywa i owoce dojrzewają w różnym czasie. Niektóre dojrzewają wiosną, inne latem albo jesienią. Niestety w naszym klimacie jest tylko kilka miesięcy, kiedy możemy zjeść owoc bezpośrednio z drzewa, z krzaczka albo zjeść smaczne warzywo prosto z przydomowego ogródka. I jak tu uzupełnić witaminy, które organizm potrzebuje przez cały rok. Nie da rady najeść się na zapas. Nie znaczy to jednak, że nie możesz zjeść zimą kalafiora lub brokuła albo marchewki. Większą część warzyw i owoców można kupić w postaci mrożonej. A mrożonki odpowiednio przyrządzone są niemal pełnowartościowymi substytutami świeżych owoców i warzyw. Jedyna wada mrożonek to niestety wysoka cena. Warto więc pomyśleć o zrobieniu przetworów domowych.

    W wielu gospodarstwach domowych jest to tradycją, a przepisy na pyszne przetwory są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie zawsze przetwory domowe wychodzą tanio, bowiem trzeba kupić owoce czy warzywa, cukier, opakowanie, itp. I doliczyć jeszcze trzeba własną pracę. Koszt słoika przetworów może okazać się więc niewiele niższy niż tego kupionego w sklepie, ale smak, zapach np. dżemu zrobionego w domu nie ma sobie równych.

    Przed rozpoczęciem robienia przetworów zastanów się więc co będziesz robić i jakie przetwory na pewno zużyjesz.

    W czym przechowywać przetwory?

    Na pewno w każdym gospodarstwie domowym znajdą się naczynia potrzebne do opakowania i przechowywania owoców lub warzyw. Sito do mycia, odsączania. Potrzebny jest również płaski emaliowany garnek z dość grubym dnem lub szeroka miska emaliowana do gotowania dżemu. Słoje z zamknięciem twist-off lub tradycyjne weki, dzięki którym przechowujemy przetwory bez dostępu powietrza, gdyż są hermetycznie zamknięte.

    Przy dobieraniu opakowań musisz myśleć o potrzebach rodziny. Jeżeli twoja rodzina składa się z 3 osób to nie mam sensu robić np. kompotu w większym opakowaniu niż pół litra.

    Wszystkie przetwory należy robić bardzo starannie. Owoce i warzywa muszą być czyste i świeże. Tak samo musisz zadbać o czystość dłoni, naczyń i opakowań.

    Słoiki z przetworami pasteryzuj w kąpieli wodnej w temperaturze nieprzekraczającej 100° C. Słoiki weki, które są uszczelniane gumką nakładaną na kołnierzyk nie zamkną się przy wyższej temperaturze, ponieważ guma zanadto się rozgrzewa, rozciąga, a może i się stopić. W przypadku słoików z zamknięciem twist, warstwa umożliwiająca zassanie i szczelne zamknięcie słoja także nie wytrzymuje temperatury powyżej 100° C. A słoje z zamknięciem twist nie mogą być od razu szczelnie zamknięte ponieważ powietrze, które się w nich znajduje musi mieć ujście. W przeciwnym przypadku może dojść do wybrzuszenia nakrętki lub pęknięcia słoika.

    Jak prawidłowo wekować?

    1. Napełnij weki.
    2. Nałóż gumki.
    3. Nałóż przykrywki oraz zaciski sprężynowe.
    4. Włóż słoje do wody o temperaturze podobnej do ich zawartości. Następnie podgrzewaj nie dopuszczając do wrzenia, zgodnie z czasem podanym w przepisie. Potem weki wyjmij i odstaw, aby możliwie szybko się schłodziły.
    5. Jak weki wystygną zdejmij sprężynki i uchwyć za samą przykrywkę – powinna się mocno trzymać. Jeśli się otworzy, to sprawdź czy kołnierzyk słoja nie jest wyszczerbiony, a gumka gładka i jednakowej grubości. Brzeg słoja wytrzyj, umyj, ponownie wytrzyj, nałóż pokrywkę i jeszcze raz pasteryzuj.

    Jak zamykać słoje z zamknięciem twist?

    1. Zamknij pokrywki nie dociskając ich.
    2. Wstaw do pasteryzacji – przy wyciąganiu słoików dociśnij przykrywkę, ale zrób to przez ochronne rękawice lub ścierkę, bo słoiki są bardzo gorące.
    3. Słoki zagotuj w dużym naczyniu z wkładką izolacyjną na dnie garnka. Woda powinna sięgać do wysokości około 1cm poniżej zakrętek słoików. W zależności od danego przepisu garnek może być przykryty lub nie.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza