Poród jest to naturalne zakończenie ciąży. Wskutek regularnych skurczów macicy dziecko przemieszcza się z macicy do kanału rodnego by tą drogą zostać wypchnięte na zewnątrz. Ciąża fizjologiczna kończy się porodem naturalnym, jeśli występują jakiekolwiek wskazania – wówczas lekarz decyduje o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego. Obecnie zdarza się, że przyszłe mamy decydują się na „cesarkę” na życzenie, głównie z powodu strachu przed porodem, ale często z obawy o zmiany w ciele. Czy zdecydować się na poród naturalny czy może opłacić cesarskie cięcie – na pewno nie podejmuj tej decyzji sama. Poradź się swojego lekarza.

Poród naturalny

Poród naturalny dzieli się na 3 fazy porodu:

Faza I obejmuje skurcze, które pojawiają się w regularnych odstępach czasu. Czas trwania tej fazy liczy od kilku do nawet kilkunastu godzin. Podczas trwania skurczów rozwiera się szyjka macicy, po to, by dziecko mogło przejść. W początkowym okresie staraj się odpoczywać, weź ciepłą, nie gorącą, kąpiel. Kiedy skurcze zaczną pojawiać się co 5 minut, nie zwlekaj i jedź do szpitala. Tam, dopóki szyjka nie rozewrze się całkowicie, możesz chodzić, skakać na piłce, korzystać z drabinek i chodzić pod prysznic. Polewanie wodą brzucha przynosi względną ulgę. Prawdopodobnie podczas I fazy pęknie pęcherz płodowy i odejdą wody.

Faza II rozpoczyna się całkowitym rozwarciem szyjki macicy na 10 cm i zaczynają się skurcze parte, które mają na celu wypchnięcie dziecka z macicy. Czas trwania od 30 do 180 minut, chociaż znane są przypadki kobiet, u których II faza trwała 15 minut!

Podczas skurczów partych położna może naciąć krocze, możesz nie wyrazić na to zgody. Wówczas pęknięcia powstałe podczas porodu będą mniejsze, ale za to nieregularne.

Możesz rodzić w dowolnie wybranej przez siebie pozycji, tak by było ci wygodnie. Położna wraz z lekarzem pomogą ci przejść przez ten trudny etap i odbiorą dziecko. Malca po oczyszczeniu dróg oddechowych położą ci na brzuchu. Możesz przystawić go do piersi i zacząć karmić.

Faza III porodu obejmuje urodzenie łożyska, pomagają w tym niewielkie skurcze macicy i zwykle kobieta wcale tego nie odczuwa, przepełniona szczęściem z faktu urodzenia dziecka.

Faza III trwa około 30 minut, po urodzeniu łożyska lekarz ogląda łożysko czy jest cale i czy nie występują anomalie oraz zszywa pęknięcia.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest dobry dla dziecka. Przeciskanie się przez kanał rodny powoduje wyciśnięcie z płuc dziecka wód płodowych i kiedy maluch ujrzy światło dzienne swobodnie nabiera oddechu, a jego płucka się rozprężają. Poród naturalny wytwarza niesamowitą więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami, jeśli tata jest również obecny na sali porodowej. Tata ma możliwość przecięcia pępowiny i bycia przy pierwszym badaniu dziecka. Kobieta szybciej dochodzi do siebie po porodzie i od razu może karmić.

Wady porodu naturalnego

Wskutek przeciskania się dziecka tkanki miękkie krocza ulegają uszkodzeniu, w przyszłości może to skutkować na przykład nietrzymaniem moczu. Poród może trwać wiele godzin, tak więc kobieta narażona jest na cierpienie i ból. Długi poród oznacza ogromną pracę fizyczną wykonaną przez kobietę, a co za tym idzie – ogromne zmęczenie organizmu. Mniejsza aktywność seksualna po okresie połogu, spowodowana bólem krocza lub luzem w pochwie.

Poród cesarskim cięciem

Cięcie cesarskie jest to zabieg chirurgiczny wykonywany przez lekarza ginekologa. Polega na przecięciu powłok brzusznych w celu wydobycia dziecka. Lekarz anestezjolog decyduje o rodzaju znieczulenia (dolędźwiowo lub ogólne), zostanie założony cewnik i przygotuje twój brzuch do operacji. Po zdezynfekowaniu lekarz dokonuje nacięć w brzuchu, w jamie otrzewnowej, następnie w macicy i wyciąga dziecko. Następnie po przekazaniu malucha neonatologowi wyciąga łożysko i błony płodowe. Cały zabieg trwa zwykle około godziny i jeśli jesteś przytomna możesz przytulić dzieciątko podczas zszywania brzucha. Po dwóch godzinach przewiozą cię na sale pooperacyjną gdzie będziesz pod szczególnym nadzorem. Położne pomogą ci przy dziecku, bo przez 24 godziny po znieczuleniu nie będziesz mogła wstawać.

Zalety cięcia cesarskiego na żądanie

Twoje krocze nie zmieni się wskutek porodu tym sposobem. Możesz zdecydować o dacie przyjścia na świat malucha. Nic cię nie zaskoczy, nie będziesz czekała aż pojawią się skurcze. Możesz się przygotować do porodu.

Wady cięcia cesarskiego

Przede wszystkim istnieje ryzyko powikłań pooperacyjnych jak na przykład zakażenie rany. Po cięciu pozostanie ci blizna. Okres powrotu do siebie jest dłuższy, a bolesność rany uniemożliwia ci swobodne zajmowanie się dzieckiem. Podczas porodu drogą cięcia cesarskiego wody płodowe muszą zostać odessane mechanicznie z dróg oddechowych dziecka.

Może się jednak zdarzyć, że chociaż chcesz rodzić naturalnie, twój lekarz stwierdzi, że musisz mieć cesarskie cięcie ze wskazania.

I takim właśnie wskazaniem mogą być:

  • zatrucie ciążowe matki,
  • ułożenie dziecka w poprzek lub pośladkowo,
  • zakażenie wirusem opryszczki narządów rodnych matki,
  • wady płodu,
  • wypadnięcie pępowiny,
  • wady łożyska,
  • wady zdrowia matki, takie jak duża wada wzroku.

Podczas trwania porodu naturalnego również może wystąpić konieczność przeprowadzenia cięcia cesarskiego, na przykład gdy podczas akcji porodowej wystąpi zatrzymanie akcji serca dziecka, zatrzymanie porodu, pęknięcie macicy lub duża dysproporcja między główką dziecka a miednicą matki.

Dlatego też zanim podejmiesz decyzję o rodzaju porodu porozmawiaj ze swoim lekarzem. Wybierzcie wspólnie szpital, w którym będziesz rodziła. Może akurat twój lekarz pracuje również w szpitalu, byłoby ci dużo łatwiej. Jeśli zdecydujesz się na poród naturalny, sprawdź czy oddział porodowy ma własną salę operacyjną. Może się zdarzyć, że będzie konieczność dokonania cięcia cesarskiego, a sala będzie zajęta. Porozmawiaj o konieczności nacięcia krocza, czy można tego uniknąć. Warto też zapisać się do szkoły rodzenia, choćby po to, by oswoić nieznane.

Sprawdź więcej informacji dotyczących przebiegu porodu na www.zdrowystartwprzyszlosc.pl