Każda z nas zapewne niejednokrotnie już próbowała zrzucić kilka kilogramów przy pomocy modnych diet. Warto przyjrzeć się jednej z popularniejszych diet – Dieta Dukana, pozostaje w centrum uwagi lekarzy. Dieta Dukana, opracowana przez doktora Dukana to tzw. dieta proteinowa, inaczej białkowa – właściwie stosowana zapewnia skuteczne i trwałe efekty odchudzania.

Dieta Dukana – jak się przygotować?

Zwolennicy diety Dukana utrzymują, że rozsądne stosowanie się do zasad i wypijanie dużej ilości wody niweluje negatywne skutki diety, wskazywane przez lekarzy. Poza tym mówią, że dieta Dukana odmieniła ich życie i czują się dzięki niej doskonale. Na czym więc polega ten bardzo popularny w Stanach i Francji sposób na chudnięcie?

4 fazy diety Dukana

Dieta Dukana składa się z czterech faz, które należy przechodzić kolejno, a długość każdej z nich dostosowujemy indywidualnie w zależności od tego jak wiele kilogramów chcemy zrzucić.

Etap pierwszy to tzw. faza uderzeniowa podczas której staramy się spożywać jak najczystsze białko, przy jak najmniejszym udziale tłuszczy i węglowodanów. Dozwolone są więc chudy drób, jaja, owoce morza i nabiał (najlepiej 0% tłuszczu). Aby nieco urozmaicić smak zjadanych potraw dozwolone jest dodawanie cebuli, czosnku, ziół i słodzików. Faza ta trwa od 3 do 7 dni.

Kolejny etap wydaje się już dużo prostszy i nazywany jest fazą naprzemienną. Do produktów białkowych dodajemy tutaj świeże warzywa (wyłączając ziemniaki, karczochy i strączkowe, bo te zawierają zbyt dużo węglowodanów). Naprzemiennie jemy przez siedem dni same produkty białkowe, przez kolejne siedem białkowe i warzywa i następne siedem znów same białkowe itd. Jeśli trudno nam wytrzymać cały tydzień na samym białku, możemy wprowadzić sobie cykle 3/3 lub nawet 1/1. Żywienie naprzemienne stosujemy do czasu osiągnięcia docelowej wagi, a gdy to się stanie możemy przejść do fazy trzeciej

dieta odchudzajaca banner

Faza trzecia to inaczej etap utrwalenia, powoli przyzwyczajamy organizm do spożywania produktów, które do tej pory były zabronione, czyli ryż, makaron, ziemniaki, a nawet żółty ser. W czasie tej fazy możemy też pozwolić sobie na jeden „królewski” posiłek w tygodniu, kiedy to zapominamy na chwilę o diecie. Pamiętać jednak należy, że po takim obfitym posiłku należy zrobić sobie dzień czysto – białkowy. Długość fazy utrwalenia zależy od ilości kilogramów, których się pozbyliśmy, liczbę tą mnożymy przez dziesięć. Dla przykładu gdy schudliśmy pięć kilo, nasz etap utrwalenia powinien trwać pięćdziesiąt dni.

Czwarta faza tzw. definitywnej stabilizacji powinna trwać do końca naszego życia. Na tym etapie obowiązuje nas już tylko jedna zasada. Należy sobie wybrać jeden dzień w tygodniu, który od tej pory będzie naszym dniem białkowym i będziemy w ten jeden dzień jeść tylko produkty białkowe – te same które zalecane były w fazie pierwszej.

Dieta Dukana – skutki

Stosowanie proteinowej Diety Dukana jest w większości odradzane przez lekarzy, głównie z powodu zbyt dużej ilości białka. Podaje się także, że w pierwszym etapie diety bardzo częste jest poczucie osłabienia, dlatego też powinno się ograniczyć wysiłek fizyczny. Osoby przechodzące dietę skarżą się także na brzydki zapach z ust, zaparcia i zbyt częste oddawanie moczu. Postaraj się więc w czasie diety uzupełniać niedobory witamin poprzez tabletki, napoje musujące itp. Z pewnością nie wpłyną one na wynik odchudzania. Diety nie powinny stosować osoby chorujące na nerki, mające problemy ze stawami oraz diabetycy.

Niewątpliwą i najważniejszą zaletą sposobu żywienia zaproponowanego przez doktora Dukana jest to, że działa i faktycznie można na niej sporo schudnąć nie głodząc się przy tym. Wbrew pozorom z listy dozwolonych produktów można wyczarować wiele wspaniałych i zróżnicowanych smakiem dań. Internet pęka w szwach od ilości przepisów dedykowanych właśnie tej diecie i co najważniejsze dostosowanych do polskich realiów.

Decyzja o podjęciu i przeprowadzeniu diety powinna być przemyślana i przeprowadzona przygotowaniami. Idealnie byłoby wcześniej skontaktować się z lekarzem i prowadzić kurację pod jego okiem, dzięki czemu w razie jakichkolwiek niepokojących objawów będziemy mieć możliwość poradzenia się specjalisty i w razie potrzeby będziemy wiedzieć kiedy dietę przerwać. A jeśli uda Ci się ją przeprowadzić do końca z pewnością będziesz zadowolona z nowej, szczuplejszej sylwetki.