Czasem bywa tak, że ochoty na seks po prostu brakuje. Łóżko staje się wtedy miejscem, gdzie można się najwyżej spokojnie wyspać. Ale o sen też może być wtedy niełatwo, jeśli przez głowę przelatują myśli o tym, dlaczego się nie udało. Przyczyny spadku libido mogą być różne. Najczęściej są to stres, przemęczenie lub inne problemy związane ze współczesnym tempem życia. Dotyczy to w równym stopniu obu płci. Dodatkowo u mężczyzn mogą pojawić się zaburzenia erekcji wywołane paleniem tytoniu lub piciem alkoholu. U kobiet obniżenie popędu płciowego może być związane z zażywaniem antykoncepcji hormonalnej albo z początkiem menopauzy. Z pomocą w takich dolegliwościach przychodzi medycyna. Można od razu udać się do lekarza i poprosić go, by przepisał leki na potencję, jednak w większości przypadków może wystarczyć zastosowanie któregoś z preparatów dostępnych w aptece bez recepty.
Suplementy diety wzmacniające potencję u mężczyzn z reguły są bezpieczne, ponieważ zawierają w składzie wyciągi roślinne, mikroelementy i witaminy. Część z nich jest znana i stosowana od wieków. Korzeń żeń-szenia (Panax ginseng) był jednym z podstawowych leków tradycyjnej medycyny chińskiej. Do Europy trafił w XVII wieku, a sto lat później stał się składnikiem leków, stosowanych do leczenia impotencji. Obecnie liczne badania potwierdzają jego działanie energizujące, przywracające witalność i zwiększające odporność na stres. Mąka z korzenia rośliny zwanej maca (Lepidium meyenii) stanowiła pożywienie wojowników armii Inków, zamieszkujących Amerykę Południową. Według przekazów miała być źródłem ich legendarnej nadludzkiej siły. Legenda przetrwała do dzisiaj i maca również wchodzi w skład preparatów dla mężczyzn. Wyciąg z buzdyganka ziemnego (Tribulus terrestris) jest wynalazkiem stosunkowo nowym, bo pochodzącym z lat 70. zeszłego wieku. Wykazano, że zawiera on związki, które w organizmie mężczyzny ulegają przekształceniu do męskiego hormonu- testosteronu, który zwiększa libido. Na podobnej zasadzie działają środki zawierające prasteron, który również jest prekursorem testosteronu. Z kolei aminokwas L-arginina jest źródłem tlenku azotu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych prącia. Wywołuje to napływ krwi i wzmaga w ten sposób erekcję. Minerały, które odgrywają rolę w rozwiązywaniu problemów z męskim libido to m.in. cynk i selen. Równie ważne jest podawanie witaminy E.
Suplementy diety przeznaczone dla kobiet także bazują na składnikach naturalnych. Inspiracją do ich opracowania były przyprawy, które jednocześnie są afrodyzjakami. Należą do nich m.in. imbir, kora cynamonowa i pieprz kajeński. Po spożyciu poprawiają one ukrwienie żeńskich organów płciowych i zwiększają wrażliwość na dotyk. W skład preparatów dla kobiet mogą też wchodzić zioła o działaniu moczopędnym, chroniącym przed skutkami zatrzymywania wody w organizmie w drugiej fazie cyklu, a także o działaniu energizującym. Najczęstszym problemem związanym z początkiem menopauzy jest suchość pochwy, utrudniająca stosunek. Można jej zaradzić, używając żeli intymnych. Szeroki asortyment takich żeli jest dostępny w aptekach, więc każda pani ma szansę znaleźć ten, który odpowiada jej najlepiej. Istnieją również żele dla mężczyzn, o działaniu przedłużającym stosunek. Na koniec trzeba dodać, że oprócz zażywania suplementów istotne jest pozytywne myślenie i przekonanie, że problemy ze współżyciem mają charakter przemijający oraz że można im zaradzić szybko i skutecznie.