Nietrzymanie moczu – jak sobie radzić z kłopotliwym problemem?

    -

    Problem nietrzymania moczu dotyczy kobiet i mężczyzn, choć w przypadku przedstawicielek płci pięknej występuje częściej. Niektórzy borykają się jedynie z kropelkowym nietrzymaniem moczu, u innych niestety wyciek bywa bardziej intensywny i pojawia się częściej, psując radość ze spotkań towarzyskich czy aktywności fizycznej. Jak na co dzień radzić sobie z dyskomfortem spowodowanym nietrzymaniem moczu?

    Pierwsze oznaki nietrzymania moczu – co robić?

    Podstawowa rada brzmi: zgłosić się do lekarza. Nietrzymanie moczu nie powinno być traktowane jako normalny objaw starzenia się organizmu, nawet u osób po menopauzie czy andropauzie. Bardzo utrudnia codzienne życie i jest powodem zawstydzenia oraz unikania spotkań lub aktywności, które dawniej sprawiały przyjemność. Tymczasem istnieją skuteczne metody radzenia sobie z przypadłością. Lekarz, w zależności od przyczyny nietrzymania moczu i stopnia nasilenia problemu, dobierze metodę terapeutyczną. Czasami konieczny jest zabieg lub przyjmowanie leków, jednak nie dotyczy to każdego przypadku.

    Nietrzymanie moczu a styl życia

    Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, drobne, codzienne wybory mogą nasilać objawy związane z nietrzymaniem moczu. Dobrym przykładem jest palenie papierosów i picie kawy, gdyż nikotyna i kofeina działają drażniąco na pęcherz moczowy. Kolejnym nawykiem wartym wyeliminowania jest sięganie po napoje procentowe. Alkohol sprawia, że kontrola nad zwieraczami jest utrudniona, dlatego osoby borykające się z nietrzymaniem moczu mogą mieć szczególny kłopot po wypiciu drinka, tym bardziej kilku. Zresztą, nietrzymanie moczu wymaga kontrolowania spożycia wszelkiego rodzaju płynów – przed wyjściem z domu czy położeniem się spać lepiej nie sięgać po napoje, aby nie dopuścić do przepełnienia pęcherza. Pod lupę należy także wziąć przyjmowane leki, suplementy, zioła, gdyż niektóre z nich mogą mieć działanie moczopędne. Jednak pamiętaj, żeby nie odstawiać na własną rękę środków zaleconych przez lekarza, lepiej opowiedzieć mu o problemach z niekontrolowanym opróżnianiem pęcherza i zapytać o sposoby ich łagodzenia.

    Jeszcze jednym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest masa ciała. Dodatkowe kilogramy stanowią spore obciążenie dla różnych organów, w tym „napierają” na pęcherz moczowy. Bez względu na przyczynę nietrzymania moczu lepiej pozbyć się więc nadwagi, na czym zyska ogólna kondycja zdrowotna.

    Pieluchy dla dorosłych, majtki chłonne, wkładki – higieniczny niezbędnik na co dzień

    Nie zawsze udaje się całkowicie zapanować nad nietrzymaniem moczu. Wilgoć, nieprzyjemny zapach, zabrudzona bielizna i ubranie – to rutynowe kłopoty osób obarczonych chorobą. Jednak i na to są skuteczne, nowoczesne rozwiązania. Dobrze jest po nie sięgać, aby przypadłość nie wpływała negatywnie na poczucie komfortu w różnych sytuacjach. Na co dzień sprawdzają się wkładki ochronne, które dostępne są także w wersji dla mężczyzn. Jeśli nietrzymanie moczu ma bardziej nasilony charakter, wówczas lepszym rozwiązaniem mogą być pieluchy dla dorosłych (są odpowiednie także dla osób leżących) lub majtki chłonne, które użytkuje się jak klasyczną bieliznę. Szeroką gamę tego typu produktów oferuje TENA.

    Wprowadzenie kilku drobnych zmian w nawykach oraz stosowanie zabezpieczenia to proste kroki, które sprawią, że nietrzymanie moczu nie będzie tak uciążliwe, a higiena zostanie zachowana na najwyższym poziomie.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza