Bez względu na to czy jesteś gruba czy chuda, wysoka czy niska, masz dzieci czy nie, dbasz o higienę i o czystość. Pudru możesz nie nakładać, rzęs możesz nie tuszować, ale pastę do zębów każda z nas używa. Szczotkowanie zębów jest nieodzownym elementem naszego życia. Robisz to automatycznie czasami nawet o tym nie myśląc. A czy myślisz o tym co jest w środku pasty do zębów? Czy kupując pastę do zębów choć na chwilę zastanawiasz się jaką wybrać? Czy bierzesz pierwszą lepszą z półki sklepowej? Wybór pasty do zębów jest bardzo istotny! Istotna jest również jej zawartość. Warto wiedzieć z czego składa się pasta do zębów i jaką powinnaś dla siebie wybrać.

Pasta do zębów – rodzaje

Pasta do zębów dla dzieci – nie powinna zawierać fluoru lub zawierać bardzo niewielką dawkę tego pierwiastka, który w nadmiarze jest szkodliwy. Większość past do zębów dla dzieci zawiera substancje smakowe, które umilają ten przykry dla dzieci obowiązek.

Pasta do zębów, bez fluoru – jak sama nazwa wskazuje pasta ta nie zawiera fluoru. Coraz częściej dochodzą do nas informacje, że ten pierwiastek jest szkodliwy nie tylko dla zębów, ale również dla naszego zdrowia. Fluor zaś broni zęby przed próchnica. Co zatem wybrać? Decyzję pozostawiam Tobie.

Wybielająca pasta do zębów – tutaj można wyodrębnić pasty do zębów zawierające granulki oraz mikroskopijne kuleczki, które usuwają przebarwienia w efekcie je wybielając oraz pasty do zębów zawierające naturalne składniki mające za zadanie wybielić zęby. Do takich składników zaliczyć można np. porosty (stosowane od wieków przez Eskimosów), cytrynę lub sodę oczyszczoną.

Pasta do zębów zwalczająca kamień nazębny – w takiej paście znajdziesz nic innego jak środki ścierne usuwające płytkę nazębną.

Pasta do zębów odświeżająca oddech – w tej paście znajdziesz wyciągi z mięty i innych ziół, które pomogą zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust.

Pasta do zębów na podrażnione dziąsła – w takiej paście do zębów znajdziesz zioła, które działać będą przeciwzapalnie. Taka pasta do zębów zawiera również składniki redukujące liczbę nieprzyjaznych bakterii.

Kolorowe paski na opakowaniu pasty do zębów

Od jakiegoś czasu na opakowaniach past do zębów pojawiły się kolorowe paski, które okazują się bardzo pomocne podczas wyboru pasty do zębów. Kolorowe paski to nic innego, jak Certyfikat Jakości ISO wprowadzony prze Unię Europejską dla naszego bezpieczeństwa. Na paście do zębów możesz znaleźć jeden z czterech kolorowych pasków: zielony, czarny, niebieski i czerwony.

Co oznaczają kolorowe paski na opakowaniu pasty do zębów?

Czarny – ten kolor informuje o tym, że Twoja pasta do zębów zawiera same chemiczne składniki.

Czerwony – ten kolor paska informuje, iż w paście do zębów znajdują się środki chemiczne lecz w zmniejszonej ilości niż w przypadku czarnego koloru. Kolor czerwony to także informacja, że środek w tubce zawiera sodę, parafinę, ftalany czy aluminium.

Niebieski – ten kolor jest zdecydowanie łagodniejszy jak i również jego skład. W skład takiej pasty do zębów w połowie wchodzą składniki chemiczne i w połowie – składniki naturalne.

Zielony – tak jak zielone światło na przejściu dla pieszych daje znak, że możesz ruszać, tak tutaj dostajesz znak, że ta pasta do zębów jest całkowicie pozbawiona chemii. Taka pasta do zębów zawiera same naturalne składniki.