Poradnik podróżnika – pierwszy lot samolotem

    -

    Jeśli podróżujesz samolotem pierwszy raz, bądź zawsze sprawiało Ci to kłopot, najwyższa pora aby dowiedzieć się co może usprawnić przebieg Twojej podróży i uczynić ją bardziej przyjemną.

    Przed odlotem

    Pamiętaj aby wszystkie bilety, dokumenty, wydrukowane informacje, paragony za parking obok lotniska itp. trzymać w wiadomym miejscu (np. w kopercie) – unikniesz w ten sposób przetrzepywania zakamarków plecaka, czy torby w poszukiwaniu potrzebnego dokumentu. Wyrusz z domu odpowiednio wcześnie. Nie ma nic gorszego podczas pierwszej podróży samolotem niż normalny stres spotęgowany stresem związanym z brakiem czasu. Poleca się przybycie na lotnisko półtorej godziny do dwóch godzin przed odlotem samolotu.

    Upewnij się że jesteś wygodnie ubrana, miej na sobie jak najmniej metalowych elementów, które nie tylko mogą Cię uwierać, ale również będą kłopotliwe przy przechodzeniu przez bramki kontrolne (pasek, ćwieki, duże spinki, klamry itp.), dopasuj swój ubiór do klimatu miejsca docelowego abyś czuła się komfortowo wysiadając z samolotu i poruszając się po lotnisku. Miej również coś do zarzucenia na ramiona, ponieważ klimatyzacja w samolotach bywa dokuczliwa.

    Bagaż skrojony na wymiar

    Jeśli wybierasz się w krótką podróż – godnym polecenia jest ograniczenie bagażu jedynie do bagażu podręcznego, dzięki temu zaoszczędzisz czas, który spędziłabyś oczekując na odbiór walizki, czy też torby. Jeśli chcesz zminimalizować miejsce zajmowane przez ubrania w plecaku lub walizce, zwijaj części garderoby w ciasne ruloniki; buty wypchaj skarpetkami. Weź ze sobą jak najmniejszą torbę, jednak pamiętaj o uwzględnieniu miejsca na ewentualne pamiątki.

    W czasie lotu – bądź spokojna

    Przechodząc do momentu gdy już zajęłaś miejsce w samolocie, bądź przygotowana na to, że nawet jeśli nie masz choroby lokomocyjnej, możesz odczuć dyskomfort podróżując samolotem. Na wszelki wypadek weź tabletki przeciwko chorobie lokomocyjnej i gumę do żucia, lub żelki, które pomogą Ci odetkać uszy.

    Na pokładzie lecącego samolotu nie zaznasz ciszy, przygotuj się więc biorąc ze sobą zatyczki do uszu lub słuchawki niwelujące odgłosy otoczenia. Możesz mieć również problemy z zaśnięciem, gdy w nocy światła awaryjne pozostaną włączone, pomóc może Ci w tym przypadku opaska na oczy.

    Klimatyzacja na pokładzie samolotu naprawdę potrafi przysporzyć kłopotów. Aby uniknąć przewiania nie zaszkodzi założyć drobnej chustki, która w razie potrzeby może być dodatkowym kocem. Warto mieć ze sobą krem lub/i olej do nosa, szczególnie jeśli jesteś osobą, która nie znosi przesuszającego się ciała. Klimatyzacja w samolocie przesusza nie tylko ciało, ale również błonę śluzową nosa.

    Jeśli bierzesz ze sobą leki, upewnij się, że są one w Twoim podręcznym bagażu. W razie jakby walizka uległa zagubieniu lub zalaniu – będziesz miała potrzebne medykamenty przy sobie.

    Po opuszczeniu samolotu – nie spiesz się!

    Jeśli po wylądowaniu masz dodatkowy bagaż do odebrania – nie musisz się śpieszyć z wysiadaniem z samolotu, z reguły transport bagaży z samolotu do miejsca odbioru na lotnisku trwa chwilę na tyle długą, że zdążysz spokojnym spacerkiem dojść w wyznaczone miejsce i jeszcze poczekać. Zdarzają się wyjątki, szczególnie w przypadku krótkich lotów lub takich z małą ilością pasażerów.

    Ostatnią rzeczą, o której powinnaś pamiętać jest cieszenie się lotem! Czerp przyjemność z widoków za oknem i podanego pod nos jedzenia w samolocie. Lot może być również pretekstem do poznania kogoś nowego, a skoro znalazłaś się z kimś w jednym samolocie, to znaczy, że są rzeczy, które Was łączą…

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza