Pracowita jesień w ogródkach działkowych

    -

    Za oknem piękna złota jesień. W takie piękne słoneczne dni działkowcy chętnie odwiedzają swoje „królestwa”. Lecz tym razem nie będzie to przyjemny odpoczynek w słońcu wśród drzewek.-10-i-11-to bardzo pracowity okres dla działkowców jak i dla osób, które posiadają przydomowe ogródki. Na te miesiące przypadają również największe zbiory warzyw i owoców.

    Jakie zadania należy wykonać na przełomie października i listopada?

    Przełom października i listopada to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Dobrym pomysłem jest nasypanie do dołka na sadzonkę odrobiny kompostu lub ziemi ogrodowej. Taki zabieg spowoduje, że rośliny lepiej się przyjmą.

    Pamiętaj natomiast, że przy ciężkich glebach drzewa mogą się nie zdążyć ukorzenić, trzeba będzie zatem posadzić je wiosną.

    W październiku „drzewa płaczą” czyli opadają z nich dojrzałe owoce. Zbierz zgniłe bądź zaschnięte owoce i zakop je głęboko (około 50 cm). Pozostawione pod drzewem lub na gałęziach mogą doprowadzić do infekcji.

    Wykop rośliny bulwiaste i cebulowe, które nie przepadają za niską temperaturą.

    Październik to dobry czas na sadzenie roślin cebulowych takich jak: krokusy, przebiśniegi, hiacynty czy moje ulubione tulipany. Zwróć uwagę, aby wybrane przez Ciebie do posadzenia cebulki były zdrowe i duże. Nie sadź uszkodzonych cebulek lub cebulek, które mają wyrośnięte liście i korzenie. Po pierwszych przymrozkach przykryj cebulki „kołderką” z torfu lub gałązkami (najlepiej z drzew iglastych).

    Podziel i zasadź nowe byliny czyli rośliny żyjące dłużej niż dwa lata. Pamiętaj jednak, aby przyciąć je dopiero na wiosnę.

    Koniec listopada to ostatnia szansa na wykopywanie cebulek, które nie zimują.

    W listopadzie musisz również pamiętać o tym, aby przekopać glebę i usunąć chwasty. Taki zabieg spowoduje poprawę struktury gleby oraz większe jej nawodnienie.

    Nie możesz też zapomnieć o „zielonych dywanach” czyli trawnikach. Koniec października i początek listopada to dobra pora na ostatnie koszenie. Po koszeniu należy dokładnie zgrabić pozostałości trawy. W innym wypadku na wiosnę przywitają Cię puste miejsca pokryte zgnilizną.

    ”Liście lecą z drzew, liście lecą z drzew” – no właśnie, jak już spadną wszystkie to jest to świetny moment, aby zaobserwować czy nie ma na nich żadnych chorób czy gniazd ze szkodnikami. Jeżeli takowe występują to bezzwłocznie je usuń.

    Jeżeli chcesz mieć zbiory warzyw wcześniej o około 2 tygodnie to w listopadzie możesz posadzić warzywa ozime takie jak pietruszkę, marchew czy koper. Zasadzone przez Ciebie nasionka spęcznieją i dzięki temu przezimują w glebie.

    Jedna z najważniejszych rzeczy w tym okresie to oczywiście ochrona roślin przed mrozami. Przed zabezpieczeniem roślin koniecznie obficie podlej wszystkie rośliny. Należy to zrobić tuż przed mrozami. Aby zabezpieczyć rośliny najlepiej jest zrobić wyściółkę pod nimi. Do tego celu dobrze posłuży torf, trociny, kora lub zgrabione wcześniej liście. Taki zabieg zabezpieczy również przed utratą wilgoci. Naziemne części roślin najlepiej osłaniaj gałązkami świerkowymi lub jodłowymi. Do róż czy magnolii możesz użyć zwykłego papieru lub słomy.

    Nie zapomnij również o zabezpieczeniu urządzeń i narzędzi ogrodowych oraz mebli szczególnie tych, które zostają na świeżym powietrzu.

    Chłód, wiatr i deszcz sprawiają, że coraz mniej czasu spędzamy na działkach czy w ogrodach. Jeżeli zaś wiosna chcesz się cieszyć z pięknych roślin i smacznych owoców oraz warzyw musisz koniecznie teraz o to zadbać. Na całe szczęście dla większości z nas nie jest to przykry obowiązek tylko czysta przyjemność. Zatem miłej pracy i słonecznej pogody, która rozświetli i rozweseli Twoje jesienne dni.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza