Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej – Kilka ważnych informacji

    -

    Nie tylko wyraźne bóle i dolegliwości powinny być dla nas motywacją, aby zbadać stan jamy brzusznej. Są pewne badania, które powinniśmy dla bezpieczeństwa wykonywać profilaktycznie. Do takich badań należy USG jamy brzusznej. Dokładne i precyzyjne badanie pozwala wykryć chociażby najmniejsze zmiany i nieprawidłowości w organizmie. Odpowiadamy na pytania, dlaczego tak cenna jest profilaktyka jamy brzusznej oraz w czym mogą pomóc regularne badania.

    USG jamy brzusznej nie różni się od innych badań tego typu – jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne oraz dostępne dla każdego. Może je wykonać pacjent w każdym wieku. Badanie jest bezbolesne i za pomocą specjalnej aparatury daje rzeczywisty obraz funkcjonowania badanych narządów. Ogólnie rzecz biorąc, USG ma na celu ocenę stanu jamy brzusznej oraz wykrycie wszelkich ewentualnych zmian i nieprawidłowości, które mogą być przyczyną różnorodnych chorób poszczególnych narządów jamy brzusznej. Regularne badania zmniejszają ryzyko poważnych chorób, pozwalają kontrolować stan organizmu i szybko reagować w razie jakichkolwiek problemów. USG jest nieocenioną pomocą zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Co więcej, dbanie o zdrowie zawsze będzie w modzie, a zdrowy tryb życia i systematyczne kontrole medyczne – utrzymają nasz organizm w sile przez wiele lat.

    Kiedy jednak badanie jest konieczne?

    Oprócz regularnej profilaktycznej ochrony badanie USG należy niezwłocznie wykonać w razie występowania niektórych przypadłości. Jak nietrudno się domyślić, wszelkiego rodzaju bóle brzucha mogą być oznaką problemów zdrowotnych. Jeśli bóle brzucha są nieustanne i bardzo silne, konieczna będzie kontrola medyczna w celu wykluczenia poważnych chorób. Podobnie przyczyną kontroli lekarskiej są częste wymioty albo biegunki, a także wzdęcia. Innymi niepokojącymi dolegliwościami są zmiany na ciele, na przykład różne wybrzuszenia. Badanie w prosty sposób wskaże na przyczynę dolegliwości i zlokalizuje źródło bólu.

    Możliwe zagrożenia

    Powyższe dolegliwości są tylko niektórymi przyczynkami do powstawania poważnych chorób. Najczęstszymi podejrzeniami w przypadku tego typu objawów są choroby wątroby, trzustki, śledziony, nerek, a także narządów rodnych u kobiet i prostata u mężczyzn. Choroby dotykają również pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych oraz pęcherza. Badanie USG pozwala na ogląd wszystkich wymienionych narządów. Umożliwia również diagnozę aorty brzusznej i wszystkich naczyń znajdujących się w jamie brzusznej. Zagrożenia, które mogą wiązać się bezpośrednio z jamą brzuszną, są bardzo zróżnicowane. Należą do nich na przykład kamienie w nerkach i pęcherzyku żółciowym, wyrostek robaczkowy czy tętniak aorty albo różnorodne guzki i torbiele. Wszystkie te choroby pozwala wykryć badanie USG jamy brzusznej.

    Szczególne zalecenie profilaktycznego badania dotyczy osób narażonych genetycznie na występowanie nowotworów. Jeśli w naszej rodzinie występowały lub występują przypadki nowotworów, systematyczne badanie USG powinno być nawykiem. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo i uchronimy przed chorobą. W leczeniu zawsze najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie odpowiednich zabiegów i kuracji.

    Jak się przygotować do badania?

    Dzięki bezpiecznemu badaniu uzyskamy miarodajny wynik. USG nie wykorzystuje w swoim działaniu promieniowania, jest zatem łagodniejsze i bardziej zalecane od badania rentgenowskiego. Istnieją jednak pewne zalecenia co do tego, jak pacjent powinien przygotować się do badania, aby było jak najbardziej dokładne, a wszelkie zmiany  w organizmie – zauważalne. Przygotowania do badania właściwie powinny rozpocząć się już kilka dni przed planowanym terminem. Od tego czasu wówczas należy unikać ciężkostrawnym potraw. Na samo badanie natomiast trzeba przyjść na czczo. Zaleca się również, aby w trakcie badania pęcherz był pełny – w tym celu można wypić na przykład wodę niegazowaną. Więcej szczegółów i ważnych informacji należy zasięgnąć w gabinecie, w którym wykonane zostanie USG.

    Proste kroki zapewnią pełną kontrolę i skuteczną ochronę narządów jamy brzusznej. Co więcej, jedno badanie pozwala na diagnozę dużej liczby poszczególnych narządów organizmu i może wykluczyć występowanie różnorodnych chorób, które bardzo często dotykają Polaków. Czasem drobne sygnały są dla nas nieznaczące albo, co więcej, niezauważalne. Badanie USG nie pozwoli przeoczyć istotnych zmian ani żadnych nieprawidłowości.

    GabinetUSG.com.pl

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza