Prezentujemy obiecany „przepis” na szalik, wykonany ściegiem francuskim. „Przepis” jest prosty. Wystarczy wybrać miękką włóczkę w ulubionym kolorze i do dzieła!
Wymiary szalika: ok. 20 cm x 100 cm
Materiały: 3 motki (po 50 g) włóczki wełnianej, druty nr 5, igła dziewiarska.
Próbka przeliczeniowa dla tego ściegu: 18 oczek na 10 cm
Ścieg oparty na ściegu francuskim: nie wymaga żadnej wielokrotności oczek – ani parzystej, ani nieparzystej liczy oczek. Wzór przypomina ścieg pasiasty. Możesz narzucić dowolną liczbę oczek i przerabiać na dowolną długość.
Wzór:
Rzędy 1, 3,5-11,13,15 i 16 – oczka prawe
Rzędy 2,4,12 i 14 – oczka lewe
Powtarzaj przerabianie tych 16 rzędów tak długo, aż szalik osiągnie pożądaną długość.
Wskazówki:
- Żeby brzegi szalika nie zawijały się, pierwsze i ostatnie oczko w każdym rzędzie przerabiaj zawsze na prawe.
- Jeśli chcesz, aby szalik był szerszy, narzuć więcej oczek. Jeśli ma być węższy narzuć mniej oczek. Jeśli chcesz, żeby miał konkretną szerokość, musisz najpierw wykonać próbkę przeliczeniową i sprawdzić ile oczek przypada na 10 cm. Potem podziel tę liczbę przez 10 i pomnóż przez ilość centymetrów, jakie ma mieć szalik. Na przykład: jeśli na 10 cm przypada 18 oczek, a Ty chcesz mieć szalik 15 cm, podziel 18 przez 10 i przemnóż przez 15. Otrzymasz liczbę 27 – tyle musisz narzucić oczek, żeby Twój szalik miał 15 cm szerokości.
Wykonanie szalika:
- Narzuć 38 oczek.
- Począwszy od rzędu 3, powtórz powyższy ścieg oparty na ściegu francuskim 17 razy (ścieg zaczyna się od rzędu 3, ponieważ rząd narzuconych oczek stanowi pierwszy pasek – pasek składający się z dwóch rzędów).
- Zakończ szal, przerabiając rzędy 1-5 powyższego ściegu.
- Trzymając szal lewą stroną skierowaną do siebie, zakończ oczka przebierając je na prawo, co utworzy ostatni pasek ściegu.
- Na koniec wykończ brzegi, delikatnie przeciągnij żelazkiem z para lub zwilż szalik napinając go na desce.
Powyższy wór oraz więcej inspiracji znajdziecie w książce pt.: „Robótki ręczne dla bystrzaków” – Pam Allen.