Prezentujemy obiecany „przepis” na szalik, wykonany ściegiem francuskim. „Przepis” jest prosty. Wystarczy wybrać miękką włóczkę w ulubionym kolorze i do dzieła!

Wymiary szalika: ok. 20 cm x 100 cm

Materiały: 3 motki (po 50 g) włóczki wełnianej, druty nr 5, igła dziewiarska.

Próbka przeliczeniowa dla tego ściegu: 18 oczek na 10 cm

Ścieg oparty na ściegu francuskim: nie wymaga żadnej wielokrotności oczek – ani parzystej, ani nieparzystej liczy oczek. Wzór przypomina ścieg pasiasty. Możesz narzucić dowolną liczbę oczek i przerabiać na dowolną długość.

Wzór:
Rzędy 1, 3,5-11,13,15 i 16 – oczka prawe
Rzędy 2,4,12 i 14 – oczka lewe

Powtarzaj przerabianie tych 16 rzędów tak długo, aż szalik osiągnie pożądaną długość.

Wskazówki:

  1. Żeby brzegi szalika nie zawijały się, pierwsze i ostatnie oczko w każdym rzędzie przerabiaj zawsze na prawe.
  2. Jeśli chcesz, aby szalik był szerszy, narzuć więcej oczek. Jeśli ma być węższy narzuć mniej oczek. Jeśli chcesz, żeby miał konkretną szerokość, musisz najpierw wykonać próbkę przeliczeniową i sprawdzić ile oczek przypada na 10 cm. Potem podziel tę liczbę przez 10 i pomnóż przez ilość centymetrów, jakie ma mieć szalik. Na przykład: jeśli na 10 cm przypada 18 oczek, a Ty chcesz mieć szalik 15 cm, podziel 18 przez 10 i przemnóż przez 15. Otrzymasz liczbę 27 – tyle musisz narzucić oczek, żeby Twój szalik miał 15 cm szerokości.

Wykonanie szalika:

  1. Narzuć 38 oczek.
  2. Począwszy od rzędu 3, powtórz powyższy ścieg oparty na ściegu francuskim 17 razy (ścieg zaczyna się od rzędu 3, ponieważ rząd narzuconych oczek stanowi pierwszy pasek – pasek składający się z dwóch rzędów).
  3. Zakończ szal, przerabiając rzędy 1-5 powyższego ściegu.
  4. Trzymając szal lewą stroną skierowaną do siebie, zakończ oczka przebierając je na prawo, co utworzy ostatni pasek ściegu.
  5. Na koniec wykończ brzegi, delikatnie przeciągnij żelazkiem z para lub zwilż szalik napinając go na desce.

Powyższy wór oraz więcej inspiracji znajdziecie w książce pt.: „Robótki ręczne dla bystrzaków” – Pam Allen.