Gładź szpachlowa używana jest do wykończenia ścian. Dzięki jej użyciu ściana staje się gładka i wyrównana. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów gładzi – różnią się m.in. składem i sposobem nanoszenia na ścianę. Jaką gładź wybrać?
Gładź gipsowa
To najpopularniejszy rodzaj gładzi. W jej składzie znajduje się bardzo drobno zmielony naturalny lub syntetyczny gips. Gładź zawierająca gips naturalny jest bielsza, z kolei gładź z gipsu syntetycznego jest bardziej wytrzymała. Gładzie gipsowe dostępne są w sklepach w postaci suchej mieszanki do samodzielnego rozrobienia. Nie poleca się wykańczania ścian gładzią gipsową w pomieszczeniach narażonych na podwyższoną wilgotność – pralniach, łazienkach czy suszarniach. Ze względu na swoje właściwości chłonne gips może w tych miejscach pękać i łuszczyć się. Przed przystąpieniem do prac trzeba też zabezpieczyć wszelkie stalowe elementy, gdyż gładź gipsowa przyśpiesza korodowanie metali. Nowoczesne gładzie gipsowe do stosowania na mokro nie wymagają szlifowania, co znacznie ułatwia pracę. Więcej na temat gładzi: http://monder.pl/gladz
Gładź wapienna
Ten rodzaj gładzi pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni. Dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze przyczepia się do podłoża i może być stosowana w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgoci. Gładź wapienną wygładza się na mokro, nie trzeba jej szlifować. Zaletą tego rodzaju gładzi jest fakt, że w porównaniu do innych jest bardziej odporna na przerastanie pleśniami.
Gładź cementowo – wapienna
Gładź cementowo – wapienna zawiera w swoim składzie cement jako spoiwo. Nie pozwala na uzyskanie idealnie białej powierzchni, jest jednak bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Może być stosowana w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz na zewnątrz budynków. Gładzi cementowo – wapiennej nie trzeba szlifować, co znacznie ułatwia wykończenie ścian. Gładzie te charakteryzują się dużą paro przepuszczalnością.
Gładzie polimerowe
Występują w postaci mieszanek przeznaczonych do samodzielnego rozrobienia lub w postaci gotowego roztworu zapakowanego w wiaderka. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych są bardziej elastyczne i mogą być nakładane na powierzchnie trudne – czyli ściany, które się nagrzewają lub są narażone na ruchy konstrukcyjne. Warstwa gładzi jest bardzo cieniutka i wynosi od 1 do 3 mm.
Rodzaj gładzi musi być dostosowany do powierzchni i do warunków jakie panują w danym pomieszczeniu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu gładzi unikniemy przykrych niespodzianek w postaci łuszczącej się lub pękającej ściany.