Coraz częściej możemy pozwolić sobie na posiadanie drugiego auta. Dodatkowy pojazd w rodzinie to przede wszystkim większa niezależność i wygoda. Decydując się na kupno samochodu warto zapoznać się z rynkiem i wybrać taką ofertę, która w największym stopniu spełni nasze oczekiwania.

Cechy drugiego auta

Wybór dodatkowego auta powinien wynikać przede wszystkim z funkcji, do jakiej będzie ono wykorzystywane. Jeśli planujemy używać go do jazdy po mieście, zawożąc lub odbierając dzieci ze szkoły, przy okazji wstępując po małe zakupy, to powinniśmy zainteresować się małymi, miejskimi modelami. Niewielkich rozmiarów samochód jest praktyczny podczas manewrowania w wąskich ulicach, omijania drogowych przeszkód, czy parkowania na placach zatłoczonych centr handlowych.

Zwykle małe pojazdy są również ekonomiczne. Zaoszczędzić można nie tylko na paliwie, ale też na ewentualnych naprawach i częściach zamiennych. Ponadto, niektórzy ubezpieczyciele uzależniają stawkę OC od pojemności silnika, który w mniejszych autach jest najczęściej dostosowany do ich masy.

Wybierając drugi samochód warto zwrócić uwagę nie tylko na oszczędności, ale także na jego funkcjonalność i oferowane rozwiązania. Wspomaganie kierownicy ułatwi parkowanie i jazdę po mieście, a klimatyzacja umili letnie powroty przez zatłoczone miasto. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę analizując parametry auta, jest pojemność bagażnika. Powinny tam się zmieścić nie tylko plecaki naszych pociech, ale także – jeżeli istnieje taka potrzeba – wózek dziecięcy.

Co dwa auta to nie jedno

Posiadanie drugiego samochodu niesie za sobą sporo korzyści. Przede wszystkim umożliwia załatwienie większej ilości spraw w krótszym czasie. Nie jest się także zależnym od komunikacji miejskiej, pociągów. czy godzin pracy małżonka. Po odbiorze dziecka ze szkoły można zawieść je na zajęcia dodatkowe, następnie zrobić zakupy, a potem szybko wrócić do domu mając czas na wspólną zabawę i spędzenie czasu z pociechą. W tym samym czasie partner może wykorzystywać swój samochód do własnych celów.

Oprócz tego nie bez znaczenia pozostaje kwestia wygody. Nie ulega wątpliwości, że jazda autem jest bardziej komfortowa, niż poruszanie się zatłoczonym autobusem w ścisku i upale. Ponadto, dodatkowe cztery kółka przydają się także w sytuacji kryzysowej, kiedy musimy natychmiast gdzieś pojechać. W takim przypadku nie trzeba wzywać taksówki i czekać na jej przyjazd. Z kolei gdy zdarzy się awaria jednego z pojazdów, można bez obaw oddać go do mechanika, ponieważ zawsze do dyspozycji pozostaje drugi samochód.

Należy pamiętać, że posiadanie dodatkowego auta to dodatkowe koszty, ale też nieporównywalnie większe możliwości dla rodziny.

Zbilansowany zakup

Każdy rodzic wie, jak ważne jest zbilansowanie domowych wydatków. Wiele z nich zastanawia się czy stać ich na dodatkowe auto. Tymczasem na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań finansowych pozwalających na kupno samochodu poprzez rozłożenie wydatku w czasie. Taką możliwość daje m.in. kredyt samochodowy, który można dostosować do swojego budżetu. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy na poprzedni pojazd wzięliśmy już taką pożyczkę? Wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej. Jeżeli jest ona wystarczająca, to zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, aby bank udzielił nam kolejnego wsparcia.