Sebum to niezbędny składnik płaszcza ochronnego skóry, jednak dla wielu posiadaczek cery tłustej i mieszanej jego nadmierne wydzielanie to duży problem, z którym muszą się zmagać na co dzień! Nadmiar łoju sprawia, że skóra nieestetycznie się błyszczy, a jej funkcje zostają zaburzone. Czy jednak trzeba z nim walczyć? Sprawdź, jak możesz zmniejszyć jego wydzielanie, a przy tym zadbać o warstwę hydro-lipidową naskórka.
Czym jest sebum?
Sebum, zwane również łojem skórnym to naturalna wydzielina gruczołów łojowych znajdujących się w naszej skórze. W jego składzie znajdziemy mieszaninę substancji lipidowych, m.in. wolne kwasy tłuszczowe, woski, skwalen, cholesterol, które wspólnie z wydzieliną gruczołów potowych tworzą płaszcz ochronny skóry.
Bez sebum nasza skóra nie byłaby właściwie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Warto również pamiętać, że zaburzenie funkcjonowania bariery naskórkowej to:
- większa utrata wody przez naskórek (skóra staje się przesuszona, odwodniona),
- większa podatność na podrażnienia czy urazy mechaniczne,
- łatwiejszy rozwój „złych bakterii” = większa skłonność do trądziku.
- utrata jędrności i szybciej tworzące się zmarszczki.
Brak sebum to prawdziwy problem dla naszej skóry. Niestety, jego nadmiar również negatywnie wpływa na jej kondycję.
Jakie są skutki nadmiernego wydzielania sebum?
Przetłuszczona, mocno świecąca się skóra, z wyraźnie widocznymi, rozszerzonymi porami to efekt nadmiernej produkcji sebum. Poważne kłopoty zaczynają się, gdy zalegający na skórze łój blokuje ujścia mieszków włosowo-łojowych. Tworzą się zaskórniki, a stąd już tylko mały krok do powstania stanów zapalnych i bardziej zaawansowanych zmian trądzikowych. Jak tego uniknąć?
Aby ograniczyć wydzielanie sebum i pozbyć się problemu nadmiernie świecącej się skóry musimy systematycznie pielęgnować naszą cerę. O czym powinnaś pamiętać?
- Staranny demakijaż i oczyszczanie
Nadmiar sebum na twarzy sprzyja przyciąganiu zanieczyszczeń, dlatego warto postawić na bardziej dokładne, dwuetapowe oczyszczanie skóry. Najlepszym wyborem będą olejowe formuły, przeznaczone do cery tłustej i mieszanej, który usuną makijaż i inne zanieczyszczenia, bez naruszania bariery hydro-lipidowej naskórka. Tutaj świetnie się sprawdzi Lekki oczyszczający żel-mleczko do demakijażu FaceBoom Seboom. Zawarte w nim oleje z łatwością łączą się z tłustymi substancjami, zawartymi w kosmetykach do makijażu i sebum. Wystarczy 2-3 minuty masażu, aby pozbyć się zanieczyszczeń. W drugim etapie – oczyść skórę kosmetykiem na bazie wody. Możesz użyć żelu lub pianki. Dzięki nim usuniesz wszelkie pozostałości zanieczyszczeń. Myjąc twarz unikaj zbyt ciepłej lub za zimnej wody – nasilają wydzielanie sebum.
Żel-mleczko oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i usuwa makijaż, w tym nawet wodoodporny tusz do rzęs. W jego wegańskiej, w 99% naturalnej formule znajdziemy kompleks 3 olei: z nasion chia, marula i ze słodkich migdałów, które świetnie się nadają do cery tłustej, mieszanej i problematycznej, i nie obciążają jej.
Nie zapomnij, że nawet rano skóra wymaga starannego oczyszczenia, jednak nie przesadzaj z częstotliwością mycia – może to pobudzać gruczołu łojowe do pracy!
2. Złuszczanie
Złuszczanie to niezbędny element pielęgnacji każdego typu skóry, ale w przypadku cery tłustej i mieszanej odgrywa kluczową rolę. Systematyczne złuszczanie zapobiega blokowaniu ujść gruczołów łojowych i tworzeniu się zaskórników. W przypadku cery tłustej i mieszanej, postaw na kwasy owocowe lub delikatniej działające enzymy. Formuły z drobinkami, które mechanicznie złuszczające naskórek, sprzyjają roznoszeniu się bakterii po całej skórze i mogą zaostrzać stany zapalne.
3. Tonizowanie
Sięgnij po tonik lub hydrolat, aby przywrócić skórze naturalne pH. Szukaj formuł przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej. Zawarte nich składniki aktywne pomogą wyregulować pracę gruczołów łojowych i wzmocnią barierę hydro-lipidową.
Zawarty w nim niacynamid i ekstrakt z trawy cytrynowej korzystnie wpływają na regulację wydzielania sebum i przywracają skórze właściwe pH, kombucha – nawilża i odżywia, a prebiotyki i probiotyki troszczą się o jej mikrobiom. Na uwagę zasługuje nietypowa, żelowa konsystencja toniku, która nie wymaga wacików #lesswaste
4. Nawilżanie
Drażni cię błyszcząca cera? Pamiętaj, kosmetyki silnie matujące mogą wysuszać skórę, dodatkowo wzmagając wydzielanie sebum. Postaw na formuły matująco-nawilżające, które poza działaniem ograniczającym wydzielanie łoju, dbają o odpowiedni poziom nawilżenia.
Wybierając odpowiedni krem czy serum uważaj na składniki, które mogą uwrażliwiać skórę na słońce, takie jak kwasy AHA, BHA czy retinol. Szukaj formuł z niacynamidem, cynkiem lub olejem z drzewa herbacianego. Wpłyną one korzystnie na regulację pracy gruczołów, a przy tym możesz je bezpiecznie stosować latem.
Za jego działanie nawilżające odpowiadają zawarte w nim: kombucha i betaina. Obecność niacynamidu i ekstraktu z zielonej herbaty gwarantuje działanie łagodzące, kojące podrażniania i regulujące pracę gruczołów, a zawartość proszku bambusowego skutecznie matuje skórę.