Jak wygląda opieka nad bliskim, który doznał paraliżu? Zajmowanie się nim wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego i dużej ilości czasu. Rodziny wielokrotnie nie są w stanie poradzić sobie z tak dużym obciążeniem. Co wtedy?

Pacjent pozostaje w szpitalu aż do momentu, kiedy jego stan się unormuje. Paraliż również uznaje się za sytuację stabilną. Życiu osoby znajdującej się w takim stanie bezpośrednio nie zagraża niebezpieczeństwo, a jej stan nie powinien pogorszyć się z dnia na dzień. Przy okazji wypisania chorego do domu jego rodzina uzyskuje od lekarza informacje odnośnie dalszego postępowania. W praktyce zaczyna się dla niej długi i bardzo trudny okres. Pomoc z zewnątrz jest właściwie konieczna.

Znaczenie wiedzy i umiejętności w opiece nad osobą sparaliżowaną

Opieka nad osobą sparaliżowaną wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Na przykład należy zawsze podchodzić do niej od strony unieruchomionej. Stanowi to bodziec dla organizmu, a chory stara się wymusić ruch. Oprócz takiej stymulacji bardzo istotny jest też sposób układania ciała osoby z niedowładem. Sparaliżowane części ciała bezwiednie opadają, dlatego przed posadzeniem chorego trzeba usztywnić nieruchomą kończynę, podkładając pod nią na przykład poduszkę. Jednak najważniejszym elementem opieki poszpitalnej jest wykonywanie codziennych ćwiczeń fizycznych pod kierunkiem doświadczonego fizjoterapeuty, który posiada odpowiednie umiejętności i wiedzę medyczną. Podobnie rzecz ma się z zabiegami higienicznymi. Do takich czynności jak podanie zastrzyku potrzebna jest pomoc pielęgniarki.

Trzeba zdać sobie sprawę, że osoba sparaliżowana może wymagać specjalistycznej opieki medycznej, której rodzina, mimo najszczerszych chęci, nie będzie w stanie jej zapewnić. Jeśli brakuje wiedzy i możliwości fizycznych i czasowych, lepiej szukać pomocy na zewnątrz. Warto to zrobić świadomie i bez pośpiechu, zanim dojdzie się do momentu, w którym nie sposób już dalej opiekować się chorym. Wiele placówek prywatnych i państwowych świadczy wysokiej jakości usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Jednak zazwyczaj na miejsce w tych drugich trzeba czekać co najmniej rok. Poza tym nie są wcale tańsze od ośrodków prywatnych, które często mogą pochwalić się lepszym wyposażeniem.

Wybór domu opieki dla osoby z paraliżem

Dobrze prowadzony ośrodek, na przykład należący do sieci MEDI-system, zapewnia swym pensjonariuszom całodobową opiekę pielęgniarską, regularny kontakt z lekarzem i codzienną terapię. Oferuje pokoje jedno- lub dwuosobowe z łazienką zapewniające pensjonariuszom intymność i bezpieczeństwo. W przypadku osoby sparaliżowanej szczególnie ważne jest wyposażenie pomieszczeń w podjazdy lub windy oraz szerokie drzwi i korytarze, które ułatwią poruszanie się na wózku lub transport w pozycji leżącej. Pacjenci mają też zapewnione smaczne i urozmaicone wyżywienie. Do takiego środowiska nowym pensjonariuszom najłatwiej się zaadaptować.