Coraz więcej osób, nawet tych młodych, potrzebuje obecnie odpowiednich protez zębowych. Podstawowymi problemami przy doborze właściwego modelu okazują się zwykle wygląd oraz komfort użytkowania. Nikt przecież nie chce, by ktoś z jego znajomych zdawał sobie sprawę z tego, że musi korzystać z uzupełnienia protetycznego. Jeśli dany pacjent ma nosić ruchomą wersję, warto, by wypróbował protezy szkieletowe.

Cechy charakterystyczne 

Tego typu uzupełnienie jest obecnie jednym ze skuteczniejszych i wygodniejszych rozwiązań, stosowanych u pacjentów z częściowymi brakami w uzębieniu. Wykonuje się je z metalu, który nie obciąża dziąseł, gdyż siły zgryzowe są przenoszone na własne zęby i nie powoduje poczucia dyskomfortu w jamie ustnej. Protezy te występują w dwóch wariantach: bezklamrowych i klamrowych. Pierwszy jest mocowany na specjalnych zatrzaskach, magnesach albo zasuwach, które pozwalają na wyjątkową stabilność uzupełnienia, a jednocześnie nie rzucają się w oczy elementy retencyjne.

Oba rodzaje protez szkieletowych nie uciskają błony śluzowej, dzięki czemu można ustrzec się od niepożądanych skutków ich noszenia. Zarówno zatrzaski, jak i klamry charakteryzują się dużą sprężystością, co zapobiega spadaniu konstrukcji podczas jedzenia. 

Możliwe jest także wykonanie szynoprotez, specjalnie dla osób cierpiących na paradontozę. Klamry wówczas okazują się nieco bardziej rozbudowane, ponieważ muszą utrzymywać rozchwiane zęby. Jeśli używa się tego typu uzupełnienia, może ono doprowadzić nawet do zatrzymania postępującej choroby. 

Co dają protezy szkieletowe?

Protetyka stomatologiczna wciąż się rozwija, by móc z jeszcze większą precyzją przywracać niepełnemu zgryzowi podstawowe funkcje, a wypełnienia szkieletowe są tego najlepszym dowodem. W przypadku górnej protezy, uzupełnienia prawie nie zakrywają podniebienia, a ich delikatny szkielet jest zdecydowanie cieńszy od konstrukcji, wykonanych z akrylu. Co ważne, zwykle jest umieszczany od wewnętrznej strony zębów, więc pozostaje praktycznie niezauważalny z zewnątrz. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że dla lepszego utrzymania konstrukcji, element mocujący będzie musiał zostać umieszczony na powierzchniach wargowych zębów – wtedy też proponuje się zainteresowanemu model bezklamrowy, który w żaden sposób nie wpływa na ogólne wrażenie estetyczne. 

Dzięki temu, że protezy tego rodzaju nie wywołują nacisku na podniebienie i dziąsła, nie powodują zniszczeń wyrostka zębodołowego. Pacjent nie odczuwa również tak bardzo ich obecności w jamie ustnej, ponieważ proteza zajmuje w niej mniej miejsca niż zwykłe uzupełnienie. Nie powoduje także żadnych reakcji alergicznych, co na pewno ucieszy osoby szczególnie wrażliwe. Mimo niewielkich rozmiarów, cechuje się również sporą wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. 

Jak wygląda leczenie z zastosowaniem protez szkieletowych?

Kiedy stomatolog zakwalifikuje pacjenta do leczenia protetycznego, zostaje pobrany odpowiedni wycisk za pomocą specjalnej masy. W przypadku wersji z zatrzaskami zęby muszą zostać właściwie przygotowane pod protezę. Do zacementowania zatrzasku potrzebne jest bowiem zeszlifowanie filarowych zębów (minimum dwa zęby) i założenie na nich porcelanowych koron (na nich umiejscowi się zatrzask). W obu przypadkach przy kolejnych wizytach lekarskich specjalista musi jeszcze dokonać przymiarek stworzonej protezy i po wprowadzeniu ewentualnych zmian (jeśli chodzi o protezy bezklamrowe jest to nieco bardziej skomplikowane) i mocuje ten kompleksowy układ rekonstrukcyjny do użytku pacjentowi.

Warto też wspomnieć, że nie istnieją żadne przeciwwskazania co do stosowania protez szkieletowych. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnych zębów, na których zdoła się utrzymać stworzona konstrukcja.

Konsultacja: CANDEO