Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, starzenie skóry rozpoczyna się już około 25. roku życia. Początkowo proces może być niezauważalny, ale z czasem skóra staje się mniej jędrna i elastyczna, traci świeżość i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna umożliwia skuteczne zapobieganie starzeniu się skóry.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry,
- jakie zabiegi medycyny estetycznej pozwalają zachować młody wygląd.
Wyróżnia się dwa typy starzenia skóry: endogenne i egzogenne. Pierwsze jest związane z czynnikami wewnątrzpochodnymi: wiekiem, uwarunkowaniami genetycznymi oraz niewłaściwą dietą. Drugi rodzaj starzenia skóry jest wywołany czynnikami zewnątrzpochodnymi: promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami środowiska i dymem papierosowym. Jakie mogą być pierwsze objawy starzenia? Zwykle są to zmarszczki, suchość skóry, jej nadmierne złuszczanie, utrata jędrności i elastyczności. Na szczęście istnieją różne metody na skuteczne zapobieganie starzeniu się skóry.
Mezoterapia kwasem hialuronowym (igłowa)
Jednym z zabiegów, który poleca się osobom chcącym spowolnić procesy starzenia oraz zniwelować jego objawy, jest mezoterapia kwasem hialuronowym. Mezoterapia igłowa to zabieg, który polega na podaniu w formie iniekcji w głąb skóry substancji aktywnych. Na stan skóry pozytywnie wpływa już samo jej nakłucie przy pomocy igły. Nie pozostawia ono na skórze bardzo widocznych śladów, ale uruchamia naturalne procesy naprawcze, pobudza produkcję nowych, nieuszkodzonych komórek, a także kolagenu oraz elastyny.
Kwas hialuronowy jest z kolei substancją o bardzo silnych właściwościach nawilżających oraz wiążących wodę. Sprawia on, że zmarszczki zostają widocznie zredukowane, skóra staje się nawilżona, wygładzona, świeża i promienna. Dla jak najlepszych efektów w klinice Estell zaleca się wykonanie serii czterech zabiegów co trzy tygodnie. Po pewnym czasie kwas hialuronowy zostaje wchłonięty przez organizm i mezoterapię można powtórzyć.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Zabieg mezoterapii można wykonać także z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Jest to substancja pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta. Niewielką ilość pobranej krwi umieszcza się w probówce i specjalnej wirówce. Po kilku minutach wirowania krwi zostaje wyodrębnione osocze. Jest ono bogatym źródłem płytek krwi i czynników wzrostu, a co ważne – nie uczula i nie powoduje podrażnień.
Koncentrat uzyskany podczas wirowania wprowadza się przy pomocy igły w ściśle określone partie skóry twarzy, szyi, dłoni czy dekoltu – wszędzie tam, gdzie widoczne są oznaki starzenia. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym trwa ok. 30 minut (pod warunkiem, że pacjent nie jest znieczulany), a jej efekty są zdumiewające! Osocze natychmiast pobudza procesy regeneracyjne i naprawcze skóry, odżywia ją, poprawia jej ukrwienie i przyspiesza gojenie. Znajdujące się w skórze fibroblasty zostają pobudzone do produkcji nowego kolagenu, co wpływa na wygładzenie zmarszczek oraz poprawę napięcia skóry. Najlepsze rezultaty daje seria 3–5 zabiegów w odstępie 2–3 tygodni.
Innowacyjny zabieg CGF
Jednym z najbardziej innowacyjnych sposobów niwelowania skutków starzenia skóry jest zabieg CFG, w którym wykorzystuje się czynniki wzrostu i komórki macierzyste. W tym przypadku techniką mezoterapii lub przy pomocy kaniuli pod skórę podaje się koncentrat komórek macierzystych i czynników wzrostu zawieszony w żelu pozyskanym z białek krwi pacjenta. Dzięki obecności żelu preparat działa dłużej i bardziej intensywnie, zapewniając dogłębną rewitalizację i zagęszczenie skóry. W efekcie zabiegu zmarszczki zostają zredukowane, a skóra staje się wyraźnie gładsza i jędrniejsza.
Co ważne, zabieg jest właściwe nieinwazyjny i od razu po jego zakończeniu można wrócić do normalnych aktywności. Jedynie w miejscu iniekcji może pojawić się lekki obrzęk, zasinienie czy zaczerwienienie, ale te objawy szybko mijają. Ponieważ preparat jest pozyskiwany z krwi pacjenta, nie ma ryzyka wystąpienia alergii.
Jak widać, współczesna medycyna estetyczna ma wiele sposobów na to, by zatrzymać upływ czasu. Warto więc skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, który zabieg będzie najkorzystniejszy w danym przypadku.
Źródło: