Susan Shapiro-Barash jest autorką dwunastu książek poruszających problemy kobiet. W Polsce, poza poradnikiem „Masz szlaban na zawsze”, ukazały się jej bestsellerowe „Toksyczne przyjaciółki” (2010). Susan wykłada gender studies na Marymount Manhattan College. Często – zapraszana przez czasopisma oraz stacje radiowe i telewizyjne – jako ekspert wypowiada się na tematy kobiece.
Źródło: www.nk.com.pl

„Po ślubie syna kończy się matkowanie,
A córka córką nigdy być nie przestanie.”
Dinah Maria Mulock Craik

Tak zaczyna się książka Susan Shapiro-Barash. I tak, jako matka i syna i córki, zastanowiłam się czy tak jest. Moje dzieci są jeszcze małe, ale wyobrażając sobie ich przyszłość, rzeczywiście myślę o tym, jak to będzie kiedy z domu odejdzie syn, a jak – kiedy odejdzie córka.

Każda z nas jest do tego dzieckiem własnych rodziców, zatem wie, jaki stosunek ma do niego mama.

Poradników wychowywania dzieci napisano mnóstwo, w każdej księgarni znajdziesz ich setki. Począwszy od niemowlęcia do rozwydrzonych nastolatków. Niezliczone rzesze psychologów, pedagogów i psychiatrów wysilają swe umysły, by w swych książkach wytłumaczyć ci zachowania twojego dziecka.

Również i ta książka zalicza się do poradników. Jest jednak nieco inna, niż pozostałe. Surowa, stanowcza, bezlitosna, wytykająca błędy matki czarno na białym.

Im dłużej czytałam tą książkę, tym bardziej umacniałam się w przekonaniu, ze matka to też człowiek. A skoro człowiek – to ma prawo popełniać błędy.

Szereg przykładów podanych w poradniku pozwala wejrzeć we własne wnętrze, przeorganizować się, przemyśleć swoje postępowanie jako matki, ale i jako córki. Nadmierne wyręczanie dzieci z ich obowiązków, nieodcięta pępowina czy przerzucanie własnych problemów na dzieci, to tylko mały zalążek zagadnień, które są dokładnie opracowane w książce.