Sztukateria – to stylowy element dekoracyjny ścian i sufitów. Stosowana jest w architekturze od starożytności, upowszechniła się w okresie renesansu i baroku. Współczesna sztukateria wykonana jest z gipsu lub pianki poliuretanowej.

Aranżacja wnętrz z zastosowaniem elementów sztukateryjnych sprawia, że pomieszczenie nabiera eleganckiego wyglądu. Styropianowe ozdobniki cieszą się dużą popularnością, ponieważ są łatwo dostępne i niedrogie. Można kupić je praktycznie w każdym markecie budowlanym. Montaż sztukaterii jest bardzo prosty i nie jest wymagane przy tym doświadczenie, produkty mogą być używane zarówno przez amatorów jak i doświadczonych wykonawców. Sztukaterie mocuje się na specjalny klej. Szpary i niedoskonałości można ukryć pod warstwą akrylu. Po zamontowaniu można pomalować sztukaterię farbą ścienną.

W ofercie znajdziemy następujące rodzaje sztukaterii:

Listwy ścienne i sufitowe – to najbardziej popularne sztukaterie. Przeznaczone są do montażu na powierzchniach płaskich tj. ściany, sufity. Posiadają różne wzory i różne szerokości. Mogą służyć jako ozdobny element sufitu, a także w połączeniu z narożnikami tworzą piękne ramy na ścianach. Listwy można pomalować na dowolny kolor. Pomalowane lub pozłacane, doskonale imitują ramy obrazów lub luster.

Rozety – to ornamenty architektoniczne w kształcie rozwiniętej róży. W architekturze gotyku rozetą nazywa się okrągłe okno wypełnione witrażem i ornamentem maswerkowym umieszczone nad głównym portalem kościoła. Rozety to element bogato zdobiony, najczęściej stosuje się je, aby stworzyć wyjątkowe połączenie żyrandola z sufitem.

Gzymsy – element architektoniczny w postaci poziomej, zwykle profilowanej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Gzymsy montowane wewnątrz pomieszczenia pełnią też funkcję ozdobną.

Kroksztyny– jest to kolejny element sztukateryjny. Dzięki zastosowaniu tej dekoracji możemy stworzyć ozdobna podporę dla sufitu lub półek. Na kroksztynie wykonanym z gipsu możemy postawić również kwiatki lub inne przedmioty.

Narożniki ścienne i sufitowe – przeznaczone są do montażu na płaskich powierzchniach. W połączeniu z listwami tworzą piękne i ozdobne ramy na sufitach i ścianach Cechuje je różna ornamentyka.

Listwy okienne – listwy przeznaczone do montażu na powierzchniach płaskich. Umieszczane wraz z narożnikami listwy tworzą tak zwane ramy na oknach. Mogą być stosowane przy rewitalizacji kamienic lub przy dekorowaniu nowych budynków nadając im wyjątkowy wygląd.

Sztukateria w domu to element bardzo dekoracyjny i nadaje romantyczny, nieco pałacowy klimat. Jest łatwa w montażu, dlatego każdy przy odrobinie fantazji może nadać swojemu wnętrzu fantastyczny wygląd. Natomiast z ilością sztukaterii należy uważać, zbyt wiele tego typu ozdobników w małym mieszkaniu może wyglądać trochę komicznie. Przez zastosowanie ozdobnej sztukaterii możemy uzyskać zupełnie inny klimat naszego wnętrza. Zmieni ona nudne miejsce w ekscytującą przestrzeń do codziennego życia.