W co grać z dzieckiem? Jak wybrać dobrą grę?

    -

    W chwili obecnej rynek zabawek dla dzieci jest nasycony. Wchodząc do sklepu zabawkowego sama nie wiesz, co jeszcze mogłabyś kupić swojemu dziecku. Kolejna lalka, samochód, klocki, koraliki… Wahasz się na samą myśl o tym, gdzie znajdziesz na to miejsce. Po chwili również dochodzisz do wniosku, że właściwie Twoje dziecko i tak za moment rzuci zabawkę w kąt. Dlatego też polecamy gry planszowe i edukacyjne – ciekawą alternatywę dla kolejnych lalek czy aut.

    Dlaczego gry planszowe a nie komputerowe?

    Dlatego, że w gry planszowe trzeba grać w przynajmniej dwie osoby, a do komputera dziecko siada samo i zamyka się w wirtualnym świecie. Wspólne granie zbliża do siebie, spędzasz czas z dzieckiem, masz tą chwilę tylko dla niego. Gry planszowe posiadają również wartość dydaktyczną i edukacyjną, ale należy dostosować je do wieku i umiejętności małych graczy.

    Planszówki wymagają zrozumienia i stosowania się do zasad gry, uczą, że nie zawsze się wygrywa, wzbogacają wiedzę i umiejętności, a także uczą przewidywania i planowania.

    Jak wybrać dobrą grę?

    Warto zasięgnąć opinii znajomych, w co grają ze swoimi dziećmi i które z gier posiadają jasno sformułowane zasady. Może okazać się, że gra o ciekawym tytule ma tak skomplikowany regulamin, że dorosły nie jest w stanie tego zrozumieć i wytłumaczyć dziecku.

    Staraj się również wybierać gry sprawdzonych producentów, wówczas możesz być pewna, że gra będzie solidnie wykonana i nie rozpadnie się po kilku użyciach.

    Dostosuj grę do wieku i umiejętność graczy, tak, by granie było dla nich zabawą, a nie powodem frustracji.

    Kilka propozycji gier dla różnych grup wiekowych.

    Gry dla 3 – 6 latków

    Na początek dobrym wyborem może być znana gra „Pamięć”, często nazywana również „Memory”. Obrazki na kartonikach możesz dobrać zgodnie z upodobaniami dziecka, mogą być to dinozaury, księżniczki, pojazdy czy postacie z bajek.

    Zgodnie z wiekiem i możliwościami malucha możesz grać w 4, 8, 10 czy więcej par. Maksymalnie może ich być 32. Dla starszych dzieci możesz kupić grę „Pamięć” z tabliczką mnożenia czy też z angielskimi słówkami, wówczas łączysz naukę z zabawą.

    Kolejną ciekawą grą jest domino, dla maluchów może być z obrazkami, dla starszych dzieci standardowe z kropkami. Wciągająca, a prosta gra.

    Świetną grą ćwiczącą spostrzegawczość i refleks jest „Basia – łap kolory”. Gra polega na odsłonięciu karty z tytułową Basią i zauważenie, jaki kolor ma piłka trzymana przez nią. Następnie odkrywasz kartę z rysunkami i musisz szybko powiedzieć, który z rysunków powinien być w kolorze piłki Basi. Najszybszy gracz zabiera kartonik. Wygrywa oczywiście gracz z największą liczba kartoników.

    Nie możesz zapomnieć również o starym, dobrym „Chińczyku”. „Chińczyk” to gra popularna od pokoleń, łatwe reguły, a możliwość gry w 4 osoby pozwala na naprawdę fajny relaks.

    Gry dla 6-10 latków

    Tu jako pierwsze należy postawić warcaby. Gra doskonale uczy myślenia strategicznego, przewidywania i planowania kolejnych ruchów.

    Ciekawe są również wszelkie gry polegające na handlu nieruchomościami jak „Fortuna” czy „Monopoly”. Obecnie możesz znaleźć wersje podstawowe i rozszerzone, w zależności od umiejętności graczy. Dysponowanie finansami, zakup kolejnych budynków, utrata pieniędzy i zdobywanie ich na nowo daje możliwość niemalże niekończącej się gry!

    Szeroki zakres ciekawych gier pozwala rozwijać wyobraźnię, poznawać interesujących bohaterów, przeżywać niesamowite historie. To również bezcenne chwile spędzone z dzieckiem.

    Zdjęcia gier dzięki uprzejmości:
    www.grajdomek.pl
    www.planszomania.pl
    www.maxzabawki.pl

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza