Pizza pizzy nie równa i wie o tym każdy, kto próbował tego rodzaju przekąski nie raz i w różnych lokalach. Nie wszędzie ciasto smakuje tak samo i nie zawsze dobrane dodatki czy sosy rzeczywiście dobrze się komponują. Można się oczywiście spierać o gusta, ponieważ jedni preferują pizze na grubym spodzie, inni na cienkim, jedni wolą pizze ze słodkimi dodatkami, inni tylko z mięsem i warzywami itd. Istnieją jednak pewne stałe zasady przygotowania pizzy, które powinny być przestrzegane jeśli chcemy, aby niezależnie od składników pizza zawsze dobrze smakowała.
Tajemnica składników ciasta
Niejeden mistrz kuchni przyzna, że prawdziwa tajemnica w przypadku ciasta na pizzę tkwi zarówno w dobranych składnikach, jak i – jeśli nie przede wszystkim – w sposobie wyrabiania ciasta. Jeśli chodzi o składniki, sprawa jest z jednej strony prosta, wręcz na pierwszy rzut oka banalna, ponieważ ciasto to wykonuje się jedynie z mąki, wody, drożdży, oliwy i doprawia solą oraz cukrem. Zestaw składników jest więc mało rozbudowany, niemniej pierwszorzędne znaczenie odgrywa w tym przypadku jakość tych składników. I tak, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mąki. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że na polskim rynku oferuje się różne rodzaje mąki, których jakość wyraża się przede wszystkim w typie mąki. Niezależnie czy chodzi o mąkę pszenną, żytnią czy o inny jej rodzaj, im wyższy typ mąki tym lepiej, ponieważ oznacza to wówczas większą zawartość minerałów i witamin w tym produkcie. Dlatego ciasto na pizzę powinno się wykonywać minimum z mąki pszennej typu 550, choć efekt nie będzie na pewno taki sam, jak gdybyśmy wykorzystali do tego celu oryginalną włoską mąkę. To właśnie z takiej liczące się na polskim rynku pizzerie przygotowują ciasto na pyszną pizzę.
Wyrabianie i pieczenie to podstawa
Bardzo ważną rolę odgrywa jednak przede wszystkim odpowiednie wyrabianie ciasta i jego rozciąganie. Wymieszane składniki ciasta należy wyrabiać (najlepiej) rękoma jak najdłużej, minimum kwadrans. Czynność tą wykonuje się aż do momentu, kiedy ciasto będzie gładkie elastyczne i nie będzie kleić się do rąk. Ma to ważne znaczenie w późniejszym etapie a więc w momencie rozciągania placka. Do tego celu także powinno się używać samych rąk, bez wałka, gdyż dzięki temu pizza zachowa swoją sprężystość i kruchość. Końcową ważną czynnością w przygotowaniu smacznej pizzy jest oczywiście odpowiednie jej wypieczenie. Nie ma wątpliwości, że najlepiej wypiekać pizzę w piecu do pieczenia pizzy. W warunkach domowych – a więc przy użyciu standardowego piekarnika, trzeba pamiętać, aby piec pizzę w najwyższej możliwej temperaturze.
Obecnie wiele pizzerii typu Telepizza stara się przestrzegać wspomnianych zasad, dlatego oferowane przez nie pizze smakują miłośnikom tego rodzaju przekąsek. Ich nie przestrzeganie odbija się natomiast na jakości pizzy i nawet nieobeznany smakosz jest w stanie to „wyczuć”.