W góry we wrześniu, co ze sobą zabrać?

    -

    Wrzesień to dobry miesiąc na wędrówki po górach. Nie ma już takiego tłoku, bo wakacje dla wielu już się skończyły, przy okazji jest nieco taniej, bo sezon wysoki się kończy, a przy tym pogoda wciąż dopisuje na tyle, że można z powodzeniem przemierzać szlaki. Co zabrać w góry we wrześniu, aby wędrówka była przyjemna?

    Wędrówka w góry – plecak turysty

    Plecak to właściwie podstawa każdej górskiej wędrówki. To najwygodniejszy bagaż, który nie krępuje nam rąk, dopasowuje się do pleców i równomiernie rozkłada ciężar. Na nim nie warto oszczędzać – to zakup z pewnością na wiele lat i zdobywanie sporej liczby szczytów. Koniecznie niech jest nieprzemakalny. Optymalna pojemność waha się w granicach 35-60 litrów – w zależności od potrzeb.

    W plecaku koniecznie powinna znaleźć się apteczka pierwszej pomocy z materiałami opatrunkowymi, kocem ratunkowym, wodą utlenioną, środkami przeciwbólowymi. Nawet, jeśli wydaje nam się, że nic nam nie może się przytrafić, lepiej dmuchać na zimne.

    Mapa to podstawa każdej wędrówki. Najlepiej tradycyjna, z dość dokładną skalą i przede wszystkim aktualna. Szlaki nie są zmieniane tak często, jednak co jakiś czas są, pojawiają się nowe . Mapę najlepiej wziąć również w te góry, które dobrze znamy – czasem nasza znajomość może okazać się zwodna.

    Do plecaka przed wędrówką powinny powędrować również jakieś przekąski, najlepiej z dużą zawartością węglowodanów, dodatkowo czekolada, najlepiej gorzka i duży zapas wody mineralnej. W góry nie warto ruszać też bez porządnego śniadania.

    Wędrówka w góry – co ubrać?

    Nie tylko plecak trzeba odpowiednio wyposażyć, siebie również. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, co założymy, kiedy wyjdziemy na szlak. Po pierwsze oczywiście buty – na twardej podeszwie, typowe do chodzenia po górach, chroniące kostkę i nieprzemakalne.

    Oprócz tego, powinniśmy ubrać się „na cebulkę” – wybierzmy t-shirt, który będzie na tyle luźny, żeby skóra mogła oddychać lub oddychającą koszulkę. Na to załóżmy polar, a do plecaka spakujmy jeszcze cieplejszą kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda w górach zmienia się często, w wyższych partiach jest też już dość zimno. Spodnie również powinny być na tyle luźne, abyśmy mogli spokojnie się przemieszczać.

    O czym jeszcze pamiętać w górach?

    O tym, że wokół nas są też inni turyści. Zabierajmy więc śmieci ze sobą i wyrzucajmy w wyznaczonych miejscach. Na szlakach trzymajmy się swojej strony i nie reagujmy zdziwieniem na „cześć” lub „dzień dobry” – turyści nas po prostu pozdrawiają, życzą dobrej wędrówki – to taka niepisana zasada.

    W góry dobrze też zabrać naładowany telefon. Nie korzystajmy z niego bez potrzeby, może on nam się jednak przydać do wezwania pomocy (warto zapisać numer do GOPR-u). Jeśli padnie bateria – nie mamy takiej możliwości, a zdarza się to często, zwłaszcza w smartfonach. Z pomocą może przyjść powerbank, czyli maleńka elektrownia, którą możemy schować do plecaka, a w razie potrzeby doładować telefon czy inne urządzenia.

    Jeśli nocujemy w schronisku, a wychodzimy w góry, zwłaszcza wysokie, zgłośmy ten fakt – wpiszmy się do specjalnego zeszytu wraz z godziną wyjścia i planowaną wędrówką i godziną powrotu – ta garść informacji może uratować nam życie.

    Justyna Zienkiewicz
    Artykuł został przygotowany przez firmę www.bestmap.pl – najlepszą księgarnię turystyczną online

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza