Kobiety stosujące klasyczną doustną antykoncepcję hormonalną (21 tabletek+0, 21+7placebo, 24+4placebo) zwykle doświadczają regularnego krwawienia raz w miesiącu – w przerwie bez tabletek lub w trakcie stosowania tabletek z placebo. Nie jest to jednak prawdziwa miesiączka będąca wynikiem normalnych fluktuacji w poziomach hormonów, które prowadzą do owulacji, a przy braku ciąży – do złuszczania wyściółki macicy. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia, które jest sztucznie zaplanowane tak by odzwierciedlać naturalny cykl miesiączkowy. Jeśli takie krwawienie jest tylko sztucznie wywoływanym zjawiskiem, może warto pomyśleć o wakacjach od planowanych krwawień!
Krwawienie występujące podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji doustnej to tzw. krwawienie z odstawienia i nie jest ono fizjologicznym krwawieniem miesięcznym, tzw. okresem, który występuje u kobiet niestosujących hormonów.Krwawienie z odstawienia jest skutkiem zmniejszenia wsparcia hormonalnego podczas tygodnia w którym nie przyjmuje się aktywnych pigułek. Ponieważ dochodzi do spadku stężenia hormonów (szczególnie progestagenu), nie ma wystarczającego wsparcia hormonalnego do utrzymania wyściółki endometrium (śluzówka macicy), zatem dochodzi do krwawienia.
Takie występujące co miesiąc indukowane krwawienie z odstawienia w przypadku popularnych schematów antykoncepcji doustnej (21+0, 21+7, 24+4) jest sztuczne, niepotrzebne, nie daje korzyści zdrowotnych i często indukuje działania niepożądane powiązane z odstawieniem hormonów. Dzisiaj dostępne są rozwiązania w ramach antykoncepcji hormonalnej które pozwalają zredukować ilość planowanych krwawień jedynie kilku w roku. Od niedawna w Polsce dostępne są już tabletki o wydłużonym schemacie stosowania, które pozwalają uzyskać efekt „wakacji od planowanych krwawień”.
Podczas stosowania tabletek o wydłużonym schemacie stosowania krwawienie z odstawienia występuje co 91 dni, co oznacza, że kobieta doświadcza tylko 4 planowanych krwawień w roku zamiast 12-13 w regularnych schematach antykoncepcyjnych. Dzięki temu kobieta jest rzadziej narażona na niedogodności związane z przerwą w stosowaniu i krwawieniem z odstawienia. Badania wykazały, że podczas przerwy w stosowaniu hormonów u kobiet częściej niż w okresie stosowania hormonów występują bóle i skurcze w podbrzuszu, tkliwość piersi, wzdęcia i obrzęki.
Porozmawiaj ze swoim ginekologiem na temat dostępnych opcji antykoncepcyjnych.
PAMIĘTAJ: Wybór odpowiedniej antykoncepcji powinien zawsze uwzględniać zarówno aspekty medyczne, jak i potrzeby pacjentek, dlatego lekarz musi wziąć pod uwagę wiele czynników zanim zaproponuje daną formę czy preparat antykoncepcyjny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stosowanej metody, formy czy konkretnego preparatu – podziel się nimi ze swoim ginekologiem.