Wątroba dba o ciebie? Zadbaj więc o nią!

    -

    U dorosłego mężczyzny waży około 1500-1700 g. Z kolei u kobiety od 1300 do 1500 g. Składa się z czterech płatów i ma największe zdolności regeneracyjne ze wszystkich narządów wewnętrznych człowieka. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy o nią dbać. Mowa oczywiście o wątrobie, narządzie, któremu zawdzięczamy bardzo wiele.

    Jakie są funkcje wątroby?

    Wątroby przede wszystkim potrzebujemy do życia, chociaż możliwe jest ono również bez jednego z jej płatów. Narząd ten pochłania i neutralizuje różne trucizny, jakie dostają się do naszego organizmu, jak alkohol i leki. Metabolizuje węglowodany, które przekształcane są w łatwo przyswajalną glukozę, a nadmiar w glikogen i tłuszcze. Magazynuje żelazo oraz witaminy A, D, K, B12 oraz C, a także zamienia toksyczny amoniak w mocznik i bierze udział w termoregulacji organizmu. Wątroba również wytwarza żółć , heparynę, enzymy trawienne i syntetyzuje cholesterol. Oczywiście to nie wszystko. Wątroba bowiem pełni jeszcze wiele innych funkcji, o których nawet nie mielibyśmy pojęcia.

    Co jest wrogiem dla wątroby?

    Dla wątroby najgroźniejsze są używki oraz wirusy. Szczerze nie znosi ona papierosów i alkoholu, a także leków, nawet tych stosowanych bez recepty. Nie jest także fanem tłustych i smażonych mięs oraz wszelkich fast foodów i słodyczy. Nie służy jej przejadanie się oraz świeże, jeszcze ciepłe pieczywo. Oczywiście wątroba nie lubi się skarżyć. Zaczyna jednak doskwierać, jeśli bardzo przesadzimy. Wtedy zaczyna puchnąć i uciskać na narządy znajdujące się obok niej, co sprawia ból. Jest to bardzo dosadny sygnał, że dzieje się z nią coś niedobrego. I to jest ta granica, na której należy zawrócić do prawidłowej diety i przede wszystkim poddać się badaniom.

    Jakie badania na wątrobę?

    Pierwszym krokiem do zadbania o wątrobę jest zbadanie jej (więcej informacji o badaniach na wątrobę można znaleźć na stronie http://www.hepatil.com/o_watrobie/co_polacy_wiedza_o_watrobie). Ważne jest, by przeprowadzać profilaktyczne badania wątroby regularnie. Jej kondycję pomagają określić badania krwi, jak próby wątrobowe, które monitorują jej pracę. Określa się wtedy między innymi ilość białka całkowitego oraz bilirubiny całkowitej. Do dodatkowych badań tego narządu pozwalających rozpoznać ewentualne choroby należą fosfotaza zasadowa, HBs antygen diagnozujący WZW typu B oraz badanie na obecność przeciwciał HCV, diagnozujące obecność wirusa żółtaczki typu C. Profilaktycznie wykonuje się także badanie moczu i USG wątroby.

    Jak dbać o wątrobę?

    W związku z tym, że wątroba przyjmuje wszystko to, co znajduje się w naszym krwiobiegu, dbanie o nią polega na unikaniu dostarczania substancji szkodliwych dla niej, czyli dla naszego zdrowia. Ważna jest przede wszystkim zdrowa dieta, pełna warzyw, regularna i zróżnicowana. Należy także ograniczyć spożywanie alkoholu lub nawet całkowicie go wykluczyć, a także przyjmować jak najmniej leków i tylko te naprawdę konieczne. Można także przyjmować leki, które nie tylko nie szkodzą, ale także wspomagają pracę wątroby, jak np. suplement diety Hepatil Complex, który zawiera między innymi cholinę, przyczyniającą się między innymi do właściwego metabolizmu tłuszczów, Hepatil Trawienie, który dzięki olejkowi mięty pieprzowej i ekstraktowi z ziela karczocha i ostropestu plamistego wspomaga prawidłową pracę wątroby i całego przewodu pokarmowego, czy Hepatil Detox, który wspomaga jej detoksykację.

    Dbanie o wątrobę to także aktywność fizyczna, która pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu również z tego narządu, dzięki czemu będzie się jej lżej pracowało. Co jeszcze lubi wątroba? Czyste ręce, które nie przenoszą wirusów i bakterii mogących jej zaszkodzić.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza