Włochy kojarzą nam się z zabytkami, słonecznymi plażami i doskonałym jedzeniem. A wina? Te włoskie mają doskonałe opinie na całym świecie! Tylko gdzie kupić dobre włoskie wino? Czy trzeba pojechać do Włoch, czy wystarczy odwiedzić restaurację lub sklep z winami? Podpowiemy Ci, skąd wziąć wino włoskie, by trafić na takie, które naprawdę pieści podniebienie.

Podróż do Włoch — gdzie kupić włoskie wino?

Czy wiesz, że już za 100 zł można z Polski polecieć do Włoch? Okazuje się, że krótka i niedroga podróż może być początkiem wielkiej przygody z włoską kuchnią i włoskimi winami. Jeśli myślisz o szukaniu doskonałych win samodzielnie w Italii, wybierz się w podróż wiosną, latem lub jesienią. Wtedy najłatwiej kupić je bezpośrednio u producenta. We Włoszech można także natknąć się na festiwale winiarskie czy akcje typu „otwarte winnice”.

Zachęcamy, by podróżując do Włoch, zaglądać właśnie w takie miejsca. W nich często pracownicy opowiadają o produkcji wina, jego historii, dzielą się ciekawymi spostrzeżeniami i częstują winem prosto z beczek. Warto przyznać się do tego, że nie jesteś ekspertem. Prawdziwi pasjonaci na pewno nauczą Cię wiele o włoskim winie, ich produkcji i doborze do konkretnych potraw.

Gdy zatrzymasz się w gospodarstwie agroturystycznym, także możesz skosztować wina. Czasami jest to wino tylko butelkowane na miejscu, ale zdarzają się także miejsca, w których wykorzystywane są winogrona z własnych upraw.

Jeśli podczas degustacji któreś wino wyjątkowo Ci zasmakuje, weź od razu trzy butelki. Pierwszą kupuje się do wypicia na miejscu, drugą przechowuje rok albo dwa, a trzecia powinna pozostać pamiątką na długie lata. Oczywiście włoskie wina można kupić także w lokalnych sklepach, ale tutaj trudno będzie o fachową poradę sprzedawcy czy o degustację.

Wizyta w restauracji — butelka czy kieliszek włoskiego wina?

Masz ochotę na włoskie wino, ale do wakacji jeszcze daleko? Możesz skosztować włoskich trunków w restauracji. W naszym kraju włoska kuchnia dostępna jest na każdym kroku. Co prawda przepis na pizzę to często istna wariacja na temat włoskiej i polskiej kuchni, ale bez trudu znajdziesz restauracje, w których serwuje się pasty, tiramisu i doskonałe cappuccino. Jednak problem pojawia się, gdy chcesz zamówić wino. Klienci często czują się zagubieni, gdy widzą oznaczenia na butelkach i widzę, że kelner czeka na podjęcie przez nich decyzji.

Na pewno zapytaj kelnera o kartę win. Jeśli jej nie ma, kelner zacznie namawiać na konkretny trunek. Nie zgadzaj się od razu — pytaj, ile kosztuje cała butelka, by rachunek na koniec obiadu nie była dla Ciebie przykrym zaskoczeniem. Kelner zwykle będzie zachowywał się jak znawca, ale nie oznacza to, że musisz wybierać najdroższe wino z karty. Chyba że jest to ekskluzywna restauracja, a sam obiad z założenia będzie kosztował krocie. Zasada jest taka: dobierz wino do posiłku. Do szybkiego lunchu — wino tańsze, do wytwornej kolacji, którą chcesz zrobić na kimś wrażenie — to z wyższej półki.

Idealnie jest, kiedy kelner naleje odrobinę wina do kieliszka i pozwoli spróbować dwóch albo trzech trunków. Kieliszkiem można delikatnie zakręcić, warto powąchać trunek, spróbować. Nie przejmuj się też, jeśli zauważysz, że wino nie jest zamykane naturalnym korkiem, nie znaczy to, że trzeba z niego zrezygnować. Dzisiaj używa się korków silikonowych i zakrętek i nie mają one żadnego wpływu na smak trunków.

Pamiętaj też, że lekkie wina pija się do lekkich potraw, a wykwintne do takich też posiłków. Czerwone wina dobiera się do czerwonych mięs, wina białe do mięs białych, serów, owoców morza i ryb, a wina deserowe do ciast.

Sklep z włoskimi winami — zamów trunek do domu

Włoskie wina są znane na całym świecie a ich udział w rynku stanowi aż 20%. Także w Polsce bez problemu kupisz wino włoskie w sklepie. Najlepiej jednak skorzystać z doświadczenia sprzedawców, którzy od lat współpracują z włoskimi winnicami. W LeBarbatelle zamówisz włoskie wina zarówno na butelki i z dostawą do domu, jak i na skrzynki, które będą dostarczone do Twojej firmy. Sklep współpracuje bowiem z hotelami, restauracjami, salami weselnymi. Sprowadza włoskie wina do Polski, a następnie, nierzadko udzielając fachowych rad klientom, wysyła pod wskazany w zamówieniu adres.