Każda kobieta prowadząca własną działalność gospodarczą wie doskonale, jak ważne jest wdrażanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie firmy. W tym kontekście często pojawiają się zagadnienia związane z flotą samochodową, a mówiąc precyzyjniej – z usługą polegającą na wynajmowaniu służbowych aut.

Każda nowoczesna firma potrzebuje samochodów do dyspozycji. Nie trzeba jednak od razu decydować się na ich zakup – zwłaszcza jeśli biznes jest w początkowej fazie. Również małe i średnie przedsiębiorstwa mogą mieć poważny problem z wyłożeniem gotówki na ten cel. Nie bez powodu wynajem służbowych aut to usługa z roku na rok zyskująca na popularności. Największym jej atutem jest to, że nie wpływa negatywnie na płynność finansową firmy, ponieważ umowę można elastycznie dostosować do konkretnych potrzeb. Najważniejszą kwestią z punktu widzenia przedsiębiorcy jest sprecyzowanie oczekiwań względem floty – jej wielkości, okresu eksploatacji, sposobu użytkowania etc.

Zalety wynajmu

Oprócz atrakcyjnej ceny wynajem charakteryzuje się też innymi zaletami, w tym m.in.:

  • wieloma udogodnieniami – szeroko rozumiane czynności z zakresu zarządzania i administrowania flotą to w głównej mierze obowiązek usługodawcy, niemniej zaleca się wyznaczenie osoby w firmie odpowiedzialnej za tego typu kwestie oraz za kontakty z usługodawcą,
  • możliwością wykupienia pojazdów po wygaśnięciu umowy – tyczy się to umów długoterminowych zawieranych z reguły na 24 miesiące,
  • uproszczeniami natury księgowej – klient otrzymuje gotową fakturę, którą musi jedynie prawidłowo zaksięgować,
  • ułatwieniami podatkowymi – opłaty za wynajem można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Szeroki pakiet usług

Na polskim rynku nie brakuje obecnie firm specjalizujących się w wynajmowaniu samochodów zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym (jak np. Vanfleet). W obszarze tym wyszczególnia się następujące pakiety:

  • wynajem krótkoterminowy samochodów – idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdy pojazd jest potrzebny na kilka bądź kilkanaście dni,
  • wynajem średnioterminowy samochodów – rozwiązanie to pomaga w stosunkowo krótkim czasie zbudować nowoczesną flotę bądź sezonowo ją poszerzyć,
  • wynajem długoterminowy samochodów – doskonała opcja dla tych firm, które przez cały rok muszą mieć stały, swobodny dostęp do służbowych aut.

Kryteria wyboru aut

Decydując się na skorzystanie z omawianych usług, należy mieć na uwadze kilka istotnych przesłanek wpływających na komfort użytkowania służbowych pojazdów. Auta powinny zatem odznaczać się:

  • wysokim stopniem bezpieczeństwa,
  • funkcjonalnością,
  • niską awaryjnością,
  • intuicyjnością obsługi,
  • nowoczesnym designem odgrywającym istotą rolę w procesie kreowania pozytywnego wizerunku firmy.

Ponadto duży nacisk kładzie się też na koszty eksploatacji, na które składają się m.in. wydatki na paliwo, naprawy, serwis etc. Nie bez znaczenia jest również wyposażenie pojazdów przekładające się na komfort i wygodę jazdy.