21 września startowała kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions. Projekt powstał z okazji Światowego Dnia Serca, przy wsparciu merytorycznym wielu cenionych ekspertów oraz organizacji. Kampania „Zadbaj o serce” jest ważnym medium za pomocą, którego podsumowujemy stan obecny, sukcesy i najpilniejsze problemy oraz wskazujemy jakie są najlepsze rozwiązania, które pozwalają na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób kardiologicznych.
Polecamy Wam tę edukacyjną lekturę, gdyż przedstawiliśmy w niej wiele inspirujących i rzetelnych materiałów. Publikacja ukazuje się już dziś wraz z dziennikiem Gazeta Wyborcza, natomiast wszystkie materiały będą sukcesywnie dostępne na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info.
Na okładce tytułu wystąpiła prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów Beata Ambroziewicz. W swoim materiale przedstawiła najważniejsze wyzwania jakie stoją przed ochroną zdrowia, ale i samym społeczeństwem w zapobieganiu epidemii chorób serca i naczyń. Beata Ambroziewicz wskazuje – „Jedną z barier w skutecznym zapobieganiu i leczeniu chorób serca i naczyń jest utrwalony w Polsce model medycyny naprawczej i niewykorzystany potencjał diagnostyczno-profilaktyczny na poziomie POZ, ograniczenia w dostępie do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz nadmiar hospitalizacji. Powoduje to, że diagnoza stawiana jest często zbyt późno, pacjenci są zagubieni i giną w systemie po przebytym leczeniu i hospitalizacji.”
Artykuł podkreśla też istotę zwiększenia dbałości o własne zdrowie przez każdego z nas, Beata Ambroziewicz apeluje – „… każdy z nas może i powinien zostać bohaterem serca przez złożenie zobowiązania do dbania o swoje zdrowie – naszym bliskim, przyjaciołom, rodzinie, pracodawcom i innym wspólnotom, w których żyjemy. Bohaterstwo polega na podjęciu personalnego zobowiązania do przestrzegania zdrowej, zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, rzuceniu palenia, ograniczeniu spożywania alkoholu i regularnego wykonywania badań profilaktycznych.”
W artykule wprowadzającym Prezes -elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Witkowski, opowiedział o tym jak powinno wyglądać leczenie pacjentów po przebytym zawale serca. W materiale wyjaśnił w jaki sposób wprowadzenie prewencji wtórnej, leczenia farmakoterapii oraz rehabilitacji wpływa na przedłużenie i poprawę komfortu życia pacjenta po zawale serca. Prof. Adam Witkowski podkreśla – „… niestety umieralność kilka lat po przebytym zawale serca nadmiernie rośnie. Można powiedzieć, że znakomite wyniki leczenia interwencyjnego ostrego zawału serca, które stawiają Polskę w czołówce Europy, są potem niestety marnowane. Przyczyn tego należy doszukiwać się w złej organizacji opieki nad tą grupą chorych, a także w beztrosce samych pacjentów, którzy o siebie nie dbają i nie stosują się do zaleceń lekarskich.”
Jednym z ważniejszych punktów projektu jest temat bezpiecznego i skutecznego leczenia przeciwkrzepliwego. Dr Anna Tomaszuk – Kazberuk oraz prof. Piotr Pruszczyk wnikliwie przedstawili czytelnikom jak działają nowoczesne leki przeciwkrzepliwe. W materiale podkreślają, że właśnie te leki mają ogromną przewagę nad antagonistami witaminy K, gdyż zawierają istotny czynnik odwracający działanie przeciwkrzepliwe, co jest kluczowe w sytuacji wykonania zabiegu bądź operacji w nagłych przypadkach. „Wyobraźmy sobie sytuację, w której pacjent leczony przeciwkrzepliwie np. z powodu migotania przedsionków wymaga bardzo pilnej operacji lub doznaje dużego urazu np. w czasie wypadku komunikacyjnego. W takich sytuacjach każde leczenie przeciwkrzepliwe znacznie zwiększa ryzyko krwawień. W związku z tym możliwość szybkiego przerwania leczenia przeciwkrzepliwego niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.” – zaznacza prof. Pruszczyk.
Eksperci podkreślili również, że istotną kwestią w stosowaniu leków przeciwkrzepliwych jest edukacja pacjentów w tym temacie, dr Tomaszuk – Kazberuk podkreśla – „… edukacja pacjentów ma ogromne znaczenie w odniesieniu do skuteczności prowadzonej terapii. Chorzy muszą też zdawać sobie sprawę z potencjalnych efektów ubocznych, czyli krwawień.”
„Mamy w kraju narastający problem otyłości, a z nadmierną masą ciała bardzo często związane są nieprawidłowe stężenia cholesterolu. Udowodniono, że redukcja masy ciała o 10% powoduje obniżenie cholesterolu całkowitego o 10%, a „złego” o 15%.” – apeluje dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Pani doktor wskazuje jak negatywny wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie kwasów tłuszczowych nasyconych i w jaki sposób możemy wyeliminować je z naszej diety.
Kolejną istotną kwestią jaką poruszyliśmy w projekcie jest temat udaru mózgu, który niesie ze sobą spore komplikacje zdrowotne, a jego skutki mogą niekiedy zostać nawet na całe życie – część osób po udarze wymaga stałej opieki lekarskiej lub wieloletniej rehabilitacji. O wypowiedź w tym temacie poprosiliśmy prof. Piotra Hoffmana, który podkreśla – „Udar mózgu jest najpoważniejszą chorobą naczyniową mózgu oraz jednym z największych problemów w medycynie. Na całym świecie stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów i główny powód niepełnosprawności u osób po 40. roku życia.”
Serdecznie zachęcamy Was do zapoznania się ze szczegółami tego edukacyjnego projektu, który jest również dostępny online:
https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2019/09/zadbaj-o-serce.pdf