Odpowiednio dobrane dekory to klucz do sukcesu w aranżacji wnętrz. Szukając wyrazistego akcentu, który nie tylko ozdobi, ale także pomoże w wykończeniu wymagających powierzchni, warto pomyśleć o mozaice. Kamienna sztukateria nada wnętrzu niecodziennej elegancji i szyku. Oto kilka propozycji marki Ceramstic wykorzystania tego szlachetnego dekoru.
Moda na mozaikę w wyposażeniu wnętrz, a zwłaszcza w aranżacji łazienki, jest ponadczasowa. Szklana, kamienna, metalowa, ceramiczna, gresowa czy rzeczna – wybór tego typu dekoracji jest bardzo bogaty i zróżnicowany pod względem kompozycji, kolorów i łączenia poszczególnych elementów. Mozaikę najczęściej wykorzystuje się w łazience do zabudowy prysznica, brodzika, wanny, ścian i blatów w sąsiedztwie umywalki, ale nie tylko. Szklana – często używana jest także w kuchni. Za to mozaika kamienna znajduje uznanie w szerszej przestrzeni, coraz śmielej aranżowana na ścianach, podłodze, schodach czy do zabudowy kominka. Zabawę ze stylem umożliwiają dekory wykorzystujące wypukłe formy czy zaokrąglone kształty. Naturalny materiał, taki jak marmur, trawertyn, kwarc czy łupek, używany do kamiennych mozaik, prezentowany jest coraz częściej w nowoczesnej formie, która sprawdzi się także i w pomieszczeniach o designerskim wykończeniu.
Architektura detalu
Czerń niezmiennie znajduje miejsce w trendach wnętrzarskich. Barwa elegancji i szyku, często łączona z ponadczasową bielą lub jako dominujący akcent kolorystyczny we wnętrzach utrzymanych w innych barwach. Czarna mozaika Jungle Ceramstic prezentuje dekor w ciekawej odsłonie. Niewielkie strukturalne kwadraty i prostokąty w różnych rozmiarach, niczym makieta azteckiego państwa, zachwycają kompozycją i nietypową formą. Białe przeciery w rysunku kamienia dodatkowo podkreślają jej naturalny charakter. Mozaika idealnie sprawdzi się w łazience, ale także we wnętrzach np. salonu utrzymanego w stylu industrialnym. Tego typu strukturalny dekor podkreśli nowoczesny charakter aranżacji oraz skupi na sobie całość kompozycji stylistycznej. Mocno angażujący element wyposażenia wnętrz, taki jak mozaika, użyty w minimalistycznym wnętrzu nie wymaga właściwie dodatków i akcesoriów – radzi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic. Takie dekory warto zestawiać z wielkoformatowymi płytami gresowymi imitującymi naturalne materiały.
Połączenia naturalnego rysunku kamienia skomponowanego w kreatywną układankę z prostokątów i kwadratów różnych rozmiarów tworzących powierzchnię piaskowo-beżowej mozaiki Canyon. Dekor wydaje się bardzo surowy poprzez zachowanie naturalnych wżerów i nierównych krawędzi kamiennych płytek, a jego wypukłe elementy sprawiają wrażenie przestronności. Strukturalne kostki w różnych rozmiarach projektanci marki Ceramstic zamknęli także w kolejnej, równie intrygującej, kamiennej mozaice – Cubic. Geometryczna kompozycja dekoru skłania do zabawy formą i aranżacją.
Styl z natury
Kamień wykorzystywany do mozaiki to naturalny materiał, który idealnie sprawdzi się także w klasycznych wnętrzach, przypominających styl krajów basenu Morza Śródziemnego. Kamienne dekory, takie jak Nevada oraz Slate Ceramstic warto łączyć z podobnymi materiałami lub gresami imitującymi piaskowce, granit czy marmur. Niewygładzona powierzchnia płytek podkreśla nawiązania do natury i idealnie oddaje piękno nie tylko rysunku i kolorystyki kamieni, ale także ich formy. Projekty stanowią propozycję klasyczną, jednak zwracają uwagę dbałością o szczegóły oraz przemyślanym i starannym wykonaniem. Obie mozaiki utrzymane są w tonacji beżowej. Nevada sprawdzi się we wnętrzach w cieplejszych odcieniach, natomiast Slate mocniej wpadająca w szarości, dobrze wypadnie w połączeniu z chłodniejszymi barwami płytek, ścian czy mebli.
Wszystko płynie
Mozaiki przypominające morskie fale idealnie sprawdzą się we wnętrzach miłośników łagodnych i stonowanych form. Wypukłą mozaikę Shell czy Unit warto układać zwłaszcza na większych powierzchniach, co pozwoli na otrzymanie ciekawego efektu optycznego – ruchu powierzchni – podpowiada Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic. Dekor Unit z charakterystycznymi wżerami kamiennymi docenią wielbiciele nawiązań do naturalnych odwzorowań przyrody.