Ząbkowanie u dzieci: najlepsze sposoby na bezbolesne wyrzynanie się zębów

    -

    Ząbkowanie praktycznie u każdego dziecka przebiega inaczej – co ciekawe: niektóre z nich przechodzą je bezboleśnie, aczkolwiek większość z nich zmaga się z bólem. Twoje dziecko stało się marudne i ciągle wkłada rączki i inne przedmioty do buzi i je gryzie? To może być znak, że Twoje dziecko rozpoczyna okres ząbkowania. Niestety – to niezbyt przyjemny okres, ale każdy rodzic musi przez niego przejść. Co można robić, aby móc go przetrwać jak najmniej boleśnie? Jakie są najlepsze sposoby na bezbolesne wyrzynanie się zębów? Jakie są najskuteczniejsze preparaty na ząbkowanie u dzieci? O tym w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania.

    Ząbkowanie – objawy, kiedy się zaczyna?

    Ząbkowanie zazwyczaj rozpoczyna się około 6. miesiąca życia, natomiast może trwać nawet do 31. miesiąca życia. Wśród najczęstszych objawów ząbkowania wymienia się nadmierne ślinienie się, podwyższoną temperaturę, swędzące i obolałe dziąsła, rozdrażnienie, płaczliwość, brak apetytu, niespokojny sen i wielokrotne budzenie się w nocy.

    Bezbolesne ząbkowanie – najlepsze sposoby

    Jednym z najpopularniejszych sposobów na bezbolesne ząbkowanie jest oczywiście smoczek lub gryzaczek. Są to sposoby na ząbkowanie, które przynoszą znaczną ulgę maluchom. Najlepiej się sprawdza smoczek z wypustkami. Podczas ssania specjalnego smoczka, pociechy zyskują spokój, redukcję bólu, a także zmniejszenie nieprzyjemnego swędzenia. Klasyczny smoczek także się sprawdza, jednakże smoczek z wypustkami lepiej zdaje egzamin. Wiele rodziców stawia także na gryzak. Gryzak wypełniony wodą czy też specjalnym żelem, a następnie schłodzony w lodówce pozwala zmniejszyć ból dziąseł.

    Innym rozwiązaniem jest masaż. Należy jednak zaznaczyć, że jest to sposób, który nie sprawdza się u każdego dziecka, co wynika z tego, że nie każde dziecko lubi masaż. Jednak jeśli dziecko lubi, warto wykonywać masaż dziąseł przy pomocy tetrowe pieluszki lub silikonowej osłonki na palec. Niestety – dziecko odczuwa ulgę jedynie przez chwilę.

    Skutecznym sposobem na bezbolesne ząbkowanie jest także herbatka z melisy. Jednak co warto zaznaczyć już na samym początku – jest to sposób jedynie dla dzieci powyżej 4 miesiąca. Można podać dziecku specjalną herbatkę dla dzieci albo też sięgnąć po delikatną herbatkę z melisy, jaką znajdziemy w każdym sklepie. Również skutecznym sposobem jest rumianek. To sposób na ząbkowanie, który jest stosowany od pokoleń. Dzięki przecieraniu rozpulchnionych dziąseł zmniejszamy stan zapalny oraz przynosimy ulgę dziecku.

    Na rynku pojawia się coraz więcej specjalnych preparatów znieczulających, które przynoszą dużą ulgę dzieciom w okresie ząbkowania. Żel na ząbkowanie jest dostępny w wielu typach od wielu różnych producentów (zobacz). Dla większości rodziców żele na ząbkowanie to niezastąpione produkty podczas tego nieprzyjemnego okresu, przez który musi przejść każde dziecko i każdy rodzic.

    W wyjątkowych sytuacjach możemy skorzystać ze środków przeciwbólowych. Takie leki mają za zadanie pozwolić wyciszyć się maluszkowi i spokojnie zasnąć. Rynek oferuje szeroki wybór takich produktów, dlatego też na pewno każdy znajdzie środek przeciwbólowy idealny dla swojej pociechy, aby ulżyć jej w ząbkowaniu.

    Okres ząbkowania u dziecka – o czym należy pamiętać?

    Ząbkujące dziecko zazwyczaj jest marudne i nie ma apetytu, dlatego też powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę podczas przygotowywania posiłków. Jedną z najważniejszych zasad jest przede wszystkim niezmuszanie naszej pociechy do jedzenia zbyt ciepłych posiłków. Z czego to wynika? Zarówno gorące napoje, jak i posiłki powodują zwiększenie dolegliwości związanych z ząbkowaniem, a przecież nie chcemy, aby nasz maluszek jeszcze bardziej cierpiał.

    Warto podkreślić, że mleko mamy ma odpowiednią temperaturę, dlatego też nawet, jeśli karmimy piersią, nie musimy się martwić, że będzie zbyt ciepłe dla malucha.

    Jednym z objawów ząbkowania jest nadmierne ślinienie. Kiedy jest ono bardzo nasilone, warto założyć dziecku śliniak na cały dzień. Oprócz tego powinniśmy również pamiętać o częstym wycieraniu brody dziecka.

    Niepokojące objawy ząbkowania – kiedy należy udać się do lekarza?

    Okres ząbkowania u dziecka to czas, kiedy należy uważnie obserwować organizm malucha. Kiedy pojawiają się niepokojące objawy ząbkowania, należy niezwłocznie udać się do pediatry. Do takich objawów zaliczamy biegunkę, wysoką gorączkę (powyżej 38ºC, stan zapalny dziąseł, długotrwałą gorączkę (trwającą dłużej niż 3 dni), a także objawy typowe dla przeziębienia. Ponadto należy udać się do lekarza, jeśli dziecko ukończyło 1,5 roku, a nadal nie pojawił się pierwszy ząbek.

    Podsumowanie

    Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele sposobów na to, aby móc ulżyć swojemu dziecku podczas ząbkowania. Oprócz powyższych rozwiązań na bezbolesne ząbkowanie warto pamiętać o tym, aby dziecko miało coś do chrupania. Kiedy swędzą dziąsła, podaj swojemu dziecku twardsze ciasteczka lub marchewkę, co pomogłoby zmniejszyć ból dziąseł.

    Karmienie piersią i przechowywanie mleka kobiecego – co musisz wiedzieć?

    Wyprawka dla dziecka – Na co zwrócić uwagę podczas kompletowania

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza