Do tej pory zawsze wynajmowałaś mieszkanie, lecz teraz czas na „coś swojego”? Jeśli twoim marzeniem jest wreszcie zamieszkać we własnym lokum, może to dobry moment, by swoje plany wcielić w życie? Poznaj drogi, dzięki którym już niebawem możesz stać się właścicielką mieszkania.

Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że większość osób nie jest w stanie w 100% sfinansować zakupu lokalu mieszkalnego. Z pomocą przychodzą jednak banki, które oferują kredyt hipoteczny.

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny?

Chociaż powszechnie uważa się, że „kredyty to samo zło”, takie przekonanie jest błędne. Szczególnie, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe. Warto bowiem mieć świadomość, że dla wielu osób kredyt hipoteczny na zakup mieszkania okazuje się być jedynym rozwiązaniem pozwalającym na spełnienie marzeń o własnym „M”.

Kredyt hipoteczny jest tym rodzajem kredytu, który należy rozważyć wśród innych sposobów finansowania mieszkania. O ile bowiem w przypadku zakupu nowego sprzętu RTV na kredyt lepszym rozwiązaniem jest zebranie wystarczających funduszy na zakup za gotówkę, tak w przypadku zakupu nieruchomości, kredyty mieszkaniowe to słuszna opcja. Dlaczego? Biorąc pod uwagę konieczność nabycia lokalu za gotówkę, na własne „M” niektórym osobom przyszłoby czekać nawet kilkadziesiąt lat.

W przypadku kredytów hipotecznych nie można mówić o opłacalności takiego rozwiązania. Wiadomo, że ich zaciągniecie będzie wiązało się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów (odsetek wynikających z naliczonego oprocentowania oraz prowizji). Niemniej jednak jest to zwykle jedyna opcja pozwalająca w krótkim czasie zamieszkać we własnym lokum.

Kredyt mieszkaniowy z dopłatą?

Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości mieszkalnej, a chcące zaciągnąć kredyt hipoteczny, mogą skorzystać z dopłaty rządowej w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jest to rozwiązanie dedykowane rodzinom – bez względu na liczbę dzieci. Warto jednak mieć świadomość, że dopłata jest tym wyższa, im większa rodzina. I tak: rodziny z dwójką dzieci mogą liczyć na dopłatę do kredytu w wysokości 20%, natomiast rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą liczyć na dopłatę rzędu 30%.

W ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” można zakupić nie tylko nowe mieszkanie od dewelopera. W grę wchodzą także lokale mieszkaniowe oferowane przez spółdzielnie czy lokale powstające w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Bez względu na to, czy chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego z dopłatą czy bez niej, zawsze porównaj oferty banków. Przeprowadzając taką analizę, wybierzesz ofertę najbardziej atrakcyjną, tj. z korzystnym oprocentowaniem.

By wstępnie oszacować koszty oraz określić wysokość comiesięcznych rat, skorzystaj z internetowego kalkulatora kredytów hipotecznych. Większość banków udostępnia takie narzędzia na swoich stronach www. Wystarczy wpisać prawdziwe dane (np. wysokość osiąganych dochodów w gospodarstwie domowym, wysokość kredytu, okres kredytowania), by uzyskać wstępną kalkulację.

Uzyskane w ten sposób dane z kilku banków pozwolą ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.