Zarówno wiele mężczyzn, jak i kobiet, nie wyobraża sobie porządnego posiłku bez solidnej porcji mięsa. Niestety, popularna wieprzowina zawiera wysoką ilość tłuszczy (ponad 20% w 100 gramach surowego mięsa!) i jest ciężkostrawna dla naszego żołądka. Bardzo dobrą alternatywę stanowi jedzenie mięsa drobiowego, jednak wiele osób głowi się, jak przyrządzić kurczaka, by był pyszny i jednocześnie niskokaloryczny.  Jest na to kilka sposobów.

W czym tkwi sekret dobrego mięsa?

Wbrew pozorom, nie tylko od przypraw i sposobu przygotowania zależy smak mięsa. Bardzo ważny jest chód drobiu, który pozwala uzyskać smaczne, kruche i miękkie mięso. Tajemnica tkwi w stosowaniu naturalnych pasz bez dodatków GMO, antybiotyków i produktów pochodzenia zwierzęcego, a także w dostępie zwierząt do świeżego powietrza i zielonej trawy. Taki specjalny kurczak ekologiczny posiada nie tylko wysokiej jakości walory smakowe, ale dzięki hodowli w polskich gospodarstwach, wspiera się rodzimych producentów i daje miejsca pracy. W sklepach znajduje się mięso, które pochodzi z ogromnych farm, często należących do zagranicznych firm. I chociaż jest ono stosunkowo tanie, to jego smak pozostawia wiele do życzenia: suchy posmak i słodki zapach to podstawowe wskazówki, iż mamy do czynienia z masową hodowlą kurcząt. Pamiętajmy, iż zdrowe i naturalnie wyprodukowane mięso będzie miało jasnoróżową barwę oraz neutralny zapach. Struktura świeżego kurczaka powinna być sprężysta (nigdy miękka!) oraz sucha w dotyku (czyli z mięsa nie powinny wyciekać żadne płyny).

Nieziemski smak zwykłych produktów

Potrawy z kurczakiem przygotowywane w sposób dietetyczny zwykle kojarzą się z czymś nudnym, a przynajmniej z mdłym, nijakim smakiem. Czas to zmienić! Aby kurczak był smaczny i zdrowy nie trzeba rezygnować z przypraw, wystarczy jedynie zamienić smażenie w głębokim tłuszczu na pieczenie w piekarniku. Bardzo dobrym przykładem są skrzydełka z kurczaka w miodzie – lekkie, pożywne i bardzo smaczne danie, które doskonale komponuje się z jaśminowym ryżem i surówką z wiosennych nowalijek. Mięso należy zostawić na noc w marynacie, na którą składają się ketchup, miód, czosnek, sos sojowy, ostra i słodka papryka, a także soli, pieprzu, kilku kropel cytryny i oleju słonecznikowego (oczywiście im więcej skrzydełek chcemy przyrządzić, tym większą ilość marynaty należy przygotować). Skrzydełka należy przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec do momentu uzyskania równomiernego, brązowego połysku. Najlepiej podawać je na gorąco, niemniej zaserwowane na zimno z warzywną salsą okażą się doskonała przystawką dla osób dbających o zdrową dietę i piękną sylwetkę.