W pracy spędzasz zazwyczaj więcej czasu niż ze swoją rodziną. Trudno jest tak zupełnie oddzielić życie osobiste od służbowego, więc prędzej czy później zaczynasz o sobie mówić, dzielić się z koleżankami swoimi uwagami czy też po prostu masz chandrę i chcesz ponarzekać. Często wasze relacje zaczynają przenosić się na grunt zupełnie towarzyski, a nie jest to do końca słuszna droga.
Trudniej jest zwrócić uwagę koleżance, niż osobie, z którą po prostu pracujesz. Dodatkowo jeśli się pokłóciłyście na gruncie prywatnym, ciężko jest mieć ze sobą dobre kontakty na gruncie służbowym. Rozważ to zanim zdecydujesz się zaprzyjaźnić z kimś, z kim pracujesz. Pamiętaj, że do pracy przychodzisz pracować, a nie plotkować i chociaż czasami dobry żart rozładuje stresującą sytuację, nie warto wdawać się w bliższe relacje ze współpracownikami.
Dobra atmosfera w pracy gwarancją sukcesu
Człowiek tym różni się od zwierzęcia, że posiada emocje. Różne, i te dobre i te złe. Jeśli będziesz zdecydowanie chroniła swoje życie prywatne, a z koleżankami wymieniała ewentualnie miłe słowa na początek dnia – zachowasz odpowiedni dystans i zdrowe relacje. Nie daj się ponieść emocjom, kłótnia z mężem czy marudzące dziecko to nie powód do dzielenia się swoim życiem prywatnym. Nie wdawaj się w plotki, rozpowiadane podczas przerwy śniadaniowej czy na korytarzu. Lepiej uśmiechnij się i powiedz, że się spieszysz. Jednocześnie bądź miła i uprzejma, jeśli chcesz być lubiana, najpierw ty musisz polubić kolegów.
Zła atmosfera w pracy powodem zwolnień
Badania dostępne w internecie jednoznacznie wskazują, że ponad 60% osób zatrudnionych jest gotowych zwolnić się wyłącznie z powodu złej atmosfery w pracy. Pomimo tego, że nie mają innego źródła dochodu!
Zła atmosfera w pracy wpływa zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne, zmniejsza wydajność oraz powoduje niechęć do przychodzenia do pracy.
Napięte relacje między pracownikami można porównać do granatu bez zawleczki, tylko czekać aż wybuchnie. Wzrastające napięcie między poróżnionymi pracownikami powoduje mimowolny wzrost napięcia między pozostałymi pracownikami, co jednocześnie powoduje rozbicie w zespole.
Jak zbudować poprawną atmosferę w pracy?
Na dobrą atmosferę w pracy składa się kilka czynników:
- Prawidłowy przepływ informacji między przełożonym a pracownikami tak, aby żaden z pracowników nie czuł się pominięty i niedoinformowany.
- Docenianie pracowników przez przełożonego, pochwały czy premie powodują wzrost motywacji.
- Dostosowanie zakresu obowiązków do umiejętności pracowników, tak, aby nie wywoływać frustracji. Jeśli pracownik nie zna języka angielskiego, nie każ mu pisać listów w tym języku!
- Informowanie przełożonych o postępach w pracy. Należy informować przełożonego jak przebiega zlecone zadanie. Zwierzchnik musi wiedzieć, czy wydane polecenie zostało zrealizowane.
- Przełożony nie powinien faworyzować wybranych pracowników, nawet jeśli darzy ich większą sympatią. Wywołuje to niezdrowe relacje między współpracownikami.
Mobbing
Jeśli czujesz, że koleżanki rzucają ci przysłowiowe kłody pod nogi, czujesz się poniżana, szkalowana, szef niesłusznie daje ci nagany – być może jesteś ofiarą mobbingu. Nie martw się jednak, gdyż w tym wypadku prawo stoi po twojej stronie.